ČR: Konjunkturální průzkum za červenec ukázal, že důvěra v českou ekonomiku poklesla. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně snížil o 4,3 bodu na aktuálních 99,7 bodu. Důvěra spotřebitelů klesla o 3,6 bodu na úroveň 101,9 bodu, zatímco podnikatelská důvěra si pohoršila o 4,4 bodu na 99,3 bodu.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se v červenci zastavil na hranici 100,8 bodu. To je 0,9 bodu níž než minulý měsíc a o 1,3 bodu méně, než jak předvídali analytici.
USA: Prodeje novostaveb se v červnu meziměsíčně snížily o 6,6 %, index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na hodnotě 27,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Úvod posledního červencového týdne se na devizovém trhu české koruny a jednotné evropské měny nesl ve znamení vysoké oscilace. Zpočátku koruna ztrácela půdu pod nohama, ale kolem poledne se vývoj zcela otočil. Naneštěstí pro tuzemskou měnu, ani tento trend nevydržel celé odpoledne, a tak v samém závěru obchodního dne přišly další ztráty. Ty znamenaly, že kurz zůstal de facto nezměněn – pohyboval se na hranici 25,67 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Podobně divoký průběh byl k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Výsledek byl nicméně poněkud odlišný. Ranní zaváhání totiž dokázala česká měna kompletně odčinit a polepšila si na konečných 21,74 CZK/USD. Úspěšný den zažila tuzemská koruna i na dalším devizovém trhu, a sice na tom, kde se směnuje za polský zlotý. Ten byl ráno k dostání v kurzu 5,60 CZK/PLN, pozdě odpoledne už však investorům na jeden zlotý stačilo jen 5,59 Kč.
EURHUF & EURPLN: A jak si vedly na úvod nového týdne ostatní středoevropské měny? Maďarský forint zaváhal. Jeho pozice vůči euru oslabovala s výjimkou dvou světlých okamžiků po celý den, což se znamenalo zhoršení kurzu na konečných 361,7 HUF/EUR. A ve velice podobném duchu se nesl též vývoj na měnovém páru eura a polského zlotého. I zde posílila jednotná evropská měna, která vyšponovala kurz k hladině 4,594 PLN/EUR.
EURUSD: Úspěšný den završilo euro vylepšením své aktuální pozice rovněž na dolarovém trhu. Z ranní hodnoty 1,178 USD/EUR se dokázalo v průběhu včerejška dostat až na hodnotu 1,181 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (červen).
USA: Poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby (červen), index spotřebitelské důvěry (červenec), index průmyslové výrob z okolí Richmondu (červenec).