ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku v červnu klesá na 98,3 b. Dílčí důvěra podnikatelů klesá na 103,1 b. Dílčí důvěra spotřebitelů klesá na 74,7 b.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v červnu klesá na 92,3 b. Dílčí index hodnocení současné situace klesá na 99,3 b. Dílčí index očekávání do budoucna klesá na 85,8 b.
Polsko: Míra nezaměstnanosti se v květnu mírně snížila na 5,1 %.
USA: Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity se v červnu dle finálních dat snížila na 50,0 b. Prodeje novostaveb v květnu vzrostly o 10,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se zprvu v dopoledních hodinách obchodovalo v těsné blízkosti hladiny 24,75 CZK/EUR, po poledni koruna mírně posílila na úroveň 24,73 CZK/EUR. Příliš v pátek nepotěšily výsledky tuzemského konjunkturálního průzkumu za červen, když důvěra v domácí ekonomiku poklesla v obou sledovaných složkách. Pesimismus nejvíce vzrostl mezi podnikateli v sektoru služeb, což koresponduje s negativním sentimentem spotřebitelů. Jejich důvěra přitom klesla již čtvrtý měsíc v řadě a zamířila na historicky druhou nejnižší hodnotu (a je tak nejnižší od května 2012). Počet spotřebitelů, kteří se obávají o svou finanční situaci je rekordně nejvyšší.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně podařilo v závěru týdne mírně posílit. Ještě po poledni se obchodovalo nad hladinou 23,50 CZK/USD, v průběhu odpoledne se obchodování přesunulo do blízkosti úrovně 23,45 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se opět obchodovalo v okolí hladiny 5,25 CZK/PLN, později odpoledne byl patrný oslabující trend české měny.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek maďarskému forintu nepodařilo umazat čtvrteční ztráty a znovu zakončil nad hranicí 400 HUF/EUR. Polský zlotý si naopak vůči společné evropské měně dokázal připsat mírně zisky a na konci odpoledne se pohyboval na hladině 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si připsalo mírné zisky euro, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 1,055 USD/EUR. Zklamání přinesly výsledky červnového průzkumu podnikatelského klimatu Ifo. Dle aktuálních dat výrazněji vzrostly obavy u německých firem ve zpracovatelském sektoru, zejména pak v chemickém průmyslu, a to v souvislosti s aktuální nejistotou u dodávek plynu. Podniky ve službách a ve stavebnictví naopak zůstávají optimistické.
Očekávaná data a události
Německo: Maloobchodní tržby (květen)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Rozjednané prodeje nemovitostí (květen), Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (červen)