USA:Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí poklesl po zpřesnění o 1,5 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 21/5 poklesly na 210 tis. Rozjednané prodeje nemovitostí v dubnu poklesly o 3,9 % m/m a o 9,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: K včerejšímu vývoji koruny vůči euru těžko napsat něco nového, když se obchodovalo převážně v okolí hladiny 24,70 CZK/EUR. Za pozornost stál obsáhlý rozhovor s nadcházejícím guvernérem bankovní rady České národní banky (ČNB) A. Michlem, ve kterém se kromě nastavení měnové politiky a reakce koruny na oficiální jmenování nového guvernéra rozebíralo například i to, jak by se mohlo nakládat s vysokými devizovými rezervami ČNB. Hlavní argumenty A. Michla pro boj s vysokou inflací zůstávají neměnné – vyšší úrokové sazby proti normálu, snížit míru zadlužování země a růst mezd maximálně o tempo produktivity práce. Tato kombinace protiinflačních opatření je na první pohled smysluplná, avšak obratem je nutné zmínit, že jak vládní hospodaření, tak i vývoj mezd jdou mimo kompetence ČNB. U vládního dluhu sice platí, že nižší sazby zlevňují obsluhu vládního dluhu, ale jako protiargument lze použít, že snižují i ochotu vlád restrukturalizovat vládní finance. Pokud jde o mzdy, tak jejich minimální růst je při skoro 15% inflaci skvělý nástroj na rychlé omezení poptávkové inflace, ale zároveň i „skvělý“ způsob jak dostat ekonomiku stejně rychle i do recese. Každá mince má dvě strany.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila a vrátila se k hladině 23 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala kolem hladiny 5,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si včera volatilní den prožil maďarský forint s obchodováním v rozmezí 390 – 396 HUF/EUR, který se nacházel pod prodejním tlakem kvůli krokům maďarské vlády (návrh na vyšší zdanění velkých zahraničních společností). Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,595 – 4,615 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek dopoledne posílilo nad hladinu 1,07 USD/EUR, nad kterou se až na výjimky pohybovalo po zbytek dne. Zajímavější makroekonomické statistiky včera byly zveřejněny jen v USA. Paradoxní je, že zatímco se v posledních měsících neustále skloňuje téma možné hospodářské recese v USA, tak americký HDP po zpřesnění poklesl již v 1. čtvrtletí (-1,5 % k/k anualizovaně). Recese je však definována dvojím mezikvartálním poklesem HDP v řadě, což pro USA pro 2. čtvrtletí není příliš pravděpodobné. Pokles americké ekonomiky na začátku letošního roku byl totiž způsoben specifickými faktory a to především vysokou tvorbou zásob v závěru loňského roku (efekt vysoké statistické základny) a negativní obchodní bilancí. Je rovněž nepravděpodobné, že by pokles HDP nějak zvrátil rozhodnutí amerického Fedu ohledně dalšího rychlého zvyšování úrokových sazeb.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (duben), Projevy centrálních bankéřů (ECB) – P. Lane
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (duben), Obchodní bilance (duben), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (květen) – finální údaj