Polsko: Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla na 6,3 % z březnových 6,4 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru i ve středu probíhalo primárně v rozmezí 25,40 – 25,50 CZK/EUR. Z pohledu domácích makroekonomických statistik byla středa nezajímavá a podobně tomu bude i dnes. České měně i nadále pomáhá Česká národní banka (ČNB). Na zasedání bankovní rady ČNB zkraje května bylo jasně signalizováno, že ČNB brzy zahájí cyklus utahování měnové politiky a začne zvyšovat úrokové sazby. Tento předpoklad byl dále podpořen zveřejněním záznamu ze zasedání bankovní rady, po kterém dokonce vzrostly šance, že by ČNB mohla prvně sazby zvýšit u v červnu. A červnový termín naposledy zmínil i guvernér J. Rusnok. Podle nás je však nadále pravděpodobnější, že ČNB sazby zvýší až v srpnu, kdy bude mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Na druhé straně však ani červnové zvýšení sazeb není rozhodně nereálné. Hodně v tomto směru mohou v nadcházejících týdnech napovědět komentáře členů bankovní rady v kombinaci s květnovou spotřebitelskou inflací. Pokud nedojde k významnějšímu zhoršení sentimentu na finančních trzích, tak by si měla koruna držet současné pozice i v nejbližších týdnech.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu oslabila nad hladinu 20,80 CZK/USD. Za oslabením koruny stál vývoj na eurodolaru. Zisky si koruna připsala vůči polskému zlotému a ke konci odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 5,66 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve středu oslabily. Maďarský forint si udělal krátký výlet nad hladinu 351 HUF/EUR, ale větší část dopoledních ztrát dokázal během odpoledne smazat. Obchodování polského zlotého vůči euru se přesunulo těsně pod hladinu 4,50 PLN/EUR. Zlotý oslabil.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu nedařilo euru. V předchozích dnech nedokázalo euro rozšířit zisky a zamířit nad hladinu 1,226 USD/EUR a včera během odpoledne a později večer došlo k prudšímu oslabení eura až pod úroveň 1,22 USD/EUR. Včerejšek byl v podstatě kompletně bez významnějších makroekonomických statistik a událostí. Slova z Evropské centrální banky (F. Panetta) o tom, že ECB v červnu měnovou politiku měnit nebude, významnější dopad neměla.
USA: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 22. května), Rozjednané prodeje nemovitostí (duben)