ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku v březnu vzrostla na 93,9 b. Důvěra podnikatelů vzrostla na 95,2 b. Důvěra spotřebitelů klesla na 87,1 b.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v březnu dle předběžného odhadu roste na 54,1 b. Dílčí index ve zpracovatelském sektoru klesá na 47,1 b. Dílčí index v sektoru služeb roste na 55,6 b.
Německo: Kompozitní index PMI v březnu dle předběžného odhadu roste na 52,6 b. Dílčí index ve zpracovatelském sektoru klesá na 44,4 b. Dílčí index v sektoru služeb roste na 53,9 b.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru klesly o 1,0 % m/m. Kompozitní index PMI v březnu dle předběžného odhadu roste na 53,3 b. Dílčí index ve zpracovatelském sektoru roste na 49,3 b. Dílčí index v sektoru služeb roste na 53,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru týdne vůči euru příliš nedařilo, když v dopoledních hodinách krátce zamířila až těsně pod hladinu 23,80 CZK/EUR. Později část ztrát umazala, když zakončila mírně pod úrovní 23,70 CZK/EUR. V souhrnu však přesto oslabila, zejména z důvodu narůstající nervozity na finančních trzích v souvislosti s aktuálními informacemi (vyšetřování švýcarských bank Credit Suisse a UBS americkými úřady kvůli podezření na pomoc ruským oligarchům při vyhýbání se sankcím, propad akcií německé banky Deutsche Bank). Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněn březnový konjunkturální průzkum, dle kterého došlo oproti únoru k mírnému nárůstu důvěry v tuzemskou ekonomiku. Zatímco však podnikatelská důvěra vzrostla, spotřebitelská mírně poklesla. Detailnější pohled ukazuje, že mezi podnikateli vzrostla důvěra v průmyslu a v obchodě, zatímco ve stavebnictví a ve vybraných službách došlo k jejímu poklesu.
USDCZK & PLNCZK: Ztráty si koruna připsala také na měnovém páru s americkým dolarem a umazala tak část předešlých zisků. Odpoledne zakončila na hranici 22 CZK/USD. Vůči polskému zlotému česká měna oslabila pouze mírně, když se v závěru odpoledne pohybovala na úrovni 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v průběhu dne oslaboval k hladině 389,5 HUF/EUR, v průběhu odpoledne část ztrát umazal a zakončil na hladině 386 HUF/EUR, v souhrnu oslabil. Polský zlotý vůči euru oslabil pouze mírně, v závěru odpoledne se pohyboval na úrovni 4,69 PLN/EUR.
EURUSD: Zatímco ještě v pátek ráno se na hlavním měnovém páru obchodovalo nad hladinou 1,080 USD/EUR, v dopoledních hodinách dolar posílil pod úroveň 1,075 USD/EUR, kde se obchodovalo i na konci odpoledne. Zveřejněny byly předběžné odhady podnikatelské aktivity PMI v Německu, eurozóně i v USA. Ve všech případech sice došlo k nárůstu souhrnného indexu, u Německa a eurozóny se však dařilo pouze sektoru služeb a zpracovatelský sektor zaznamenal další zpomalení aktivity. V případě USA se sice aktivita ve výrobním sektoru stále nachází pod neutrální hranicí, došlo však ke zpomalení jejího poklesu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (únor)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (březen)
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (březen)