Eurozóna: Projev šéfky Evropské centrální banky Ch. Lagardeové (Wiesbaden, Německo): Fiskální opatření na podporu ekonomik eurozóny jsou velmi vítána, obzvláště za současné situace.
USA: Prodeje novostaveb v lednu vzrostly o 7,9 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna včera vůči euru dále pokračovala v oslabujícím trendu, během odpoledne mířila nad hladinu 25,30 CZK/EUR. Přiblížila se až k hranici 25,35 CZK/EUR, později odpoledne však část těchto ztrát umazala a vracela se směrem k 25,30 CK/EUR. Dostala se tak na nejslabší hodnoty od začátku ledna letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: Ani na měnovém páru s americkým dolarem se české koruně příliš nedařilo. Postupně odevzdala své úterní zisky a zamířila až nad hladinu 23,30 CZK/USD. Testovala svá nová minima od října loňského roku. Vůči polskému zlotému se obchodování v průběhu odpoledne přesunulo do blízkého okolí hranice 5,88 CZK/PLN a koruna tak rovněž mírně oslabovala.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu mírně oslabil, obchodování během včerejška probíhalo převážně nad hladinou 339 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého na měnovém páru s eurem včera probíhalo převážně mírně nad úrovní 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru společná evropská měna postupně mírně oslabovala, když mířila z ranních 1,089 USD/EUR směrem k 1,087 USD/EUR. Hlavním tématem na trzích stále zůstává epidemie koronaviru (Covid-19), která se postupně šíří do dalších (nejen) evropských zemí. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s se vyjádřila k dopadům koronaviru na poptávku po automobilech. I přesto, že vliv epidemie na světové ekonomiky zatím není zcela jasný, narušení dodavatelských řetězců v tomto segmentu je již zřejmé. Agentura tak zhoršila svůj odhad vývoje globálního automobilového trhu v letošním roce. Nově tak očekává snížení prodeje o 2,5 % (zhoršení z předešlé prognózy-snížení o 0,9 %). V příštím roce by se pak prodej měl opět zvýšit, a to o 1,5 %.
Očekávaná data a události
Eurozóna: M3 peněžní zásoba (leden), Index spotřebitelské důvěry (únor)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (leden), Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí), Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 22. února), Rozjednané prodeje nemovitostí (leden)