ČR: Důvěra v domácí ekonomiku se v lednu snížila. Souhrnný indikátor důvěry klesl na 98,1 b. Důvěra podnikatelů se mírně snížila na 96,7 b. Důvěra podnikatelů poklesla na 104,8 b.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v lednu dle předběžného odhadu setrvává na 50,9 b. Dílčí index ve výrobním sektoru v lednu roste na 47,8 b., index v sektoru služeb naopak klesá na 52,2 b.
Německo: Kompozitní index PMI v lednu dle předběžného odhadu roste na 51,1 b. Dílčí index ve výrobním sektoru v lednu roste na 45,2 b., index v sektoru služeb roste na 54,2 b.
Polsko: Růst peněžní zásoby M3 v prosinci zpomalil na 8,3 % m/m.
USA: Kompozitní index PMI v lednu dle předběžného odhadu vzrostl na 53,1 b. Dílčí index ve výrobním sektoru v lednu klesá na 51,7 b., index v sektoru služeb roste na 53,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna vůči euru nejprve v ranních hodinách krátce posílila do blízkosti hladiny 25,10 CZK/EUR, později se jí však nepodařilo tyto zisky udržet a oslabovala do okolí hranice 25,16 CZK/EUR, kde se obchodovalo i v závěru odpoledne. V pátek stálo za pozornost zveřejnění tuzemského lednového konjunkturálního průzkumu, který poukázal na pokles důvěry v domácí ekonomiku. Celková důvěra v lednu meziměsíčně poklesla o 1 bod na 98,1 b. (nejnižší úroveň od léta 2014). Za tímto snížením stojí především propad důvěry u spotřebitelů. Ta se snížila o 5,2 b.na 104,8 b. Spotřebitelé se přitom nejvíce obávají zhoršení celkové ekonomické situace, nikoli své vlastní. Mezi podnikateli se důvěra celkově téměř nezměnila (pokles pouze o 0,1 b.). Optimistické výsledky však nepřinesl segment průmyslu (pokles o 1,9 b. na 91,1 b.) a stavebnictví (pokles o 2,4 b. na 123,9 b.). Hlavní bariéry v těchto odvětvích přitom představují především pokles poptávky a nedostatek zaměstnanců. Pozitivněji však situaci hodnotili podnikatelé v obchodu a službách, jejichž důvěra se naopak zvýšila.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se v pátek příliš nedařilo ani na měnovém páru s americkým dolarem. V průběhu dne postupně oslabovala a zamířila až k úrovni 22,80 CZK/USD. Čtvrteční ztráty tak nedokázala umazat. Vůči polskému zlotému se koruně naopak podařilo udržet čtvrteční zisky a dále mírně posílit na 5,91 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo mírně posílit, obchodování v pátek probíhalo převážně v okolí hladiny 336 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru prohloubil své čtvrteční ztráty a zamířil mírně nad hladinu 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek opět nedařilo euru, které prohloubilo své ztráty po zasedání Evropské centrální banky (ECB). Společná evropská měna oslabovala až mírně pod hranici 1,103 USD/EUR a dostala se tak na nejslabší hodnoty od konce loňského listopadu.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelské důvěry podle agentury GfK (únor), Index podnikatelského klimatu Ifo (leden), Maloobchodní tržby (prosinec)
Polsko: Míra nezaměstnanosti
USA: Prodeje novostaveb (prosinec), Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (leden)