Maďarsko: Maďarská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,9 %.
USA:Ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu vzrostly o 3,54 % r/r. Prodeje novostaveb v květnu poklesly o 7,8 % m/m. Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla na 121,5 z květnových 134,1 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se včera vůči euru dařilo, když během odpoledne posílila těsně nad hladinu 25,50 CZK/EUR a večer následně zamířila pod tuto hladinu. Jedná se o nejsilnější hodnoty koruny od loňského září. Z domácího pohledu je klíčovou makroekonomickou událostí tohoto týdne dnešní zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). ČNB podle nás úrokové sazby nezvýší a hlavní sazba tak setrvá na úrovni 2 %. Květnová prognóza ČNB předpokládá dlouhodobější stabilitu úrokových sazeb a politicko-ekonomická rizika ve vnějším prostředí stabilitu sazeb jednoznačně podporují. Ze sedmičlenné bankovní rady ČNB je slušná pravděpodobnost, že dva její členové, konkrétně V. Benda a A. Michl, budou hlasovat pro zvýšení sazeb. U zbývajících pěti členů očekáváme hlasování pro stabilitu sazeb a jakýkoliv jiný postoj by pro nás byl jednoznačným překvapením. Se stabilitou úrokových sazeb počítáme i ve druhé polovině letošního roku, když domácí proinflační faktory budou dostatečně kompenzovány protiinflačními riziky ve vnějším prostředí. V souhrnu tak od dnešního zasedání ČNB neočekáváme výraznější dopad na kurz koruny.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera obchodovalo v rozmezí cca 22,40 -22,47 CZK/USD, když mírné dopolední ztráty koruna v odpoledních hodinách smazala. Vůči polskému zlotému koruna posílila a zamířila těsně pod hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint v úterý pohyboval v rozmezí 323 – 324,50 HUF/EUR (na silnějších hodnotách ke konci odpoledne). Obchodování polského zlotého vůči euru pokračovalo v rozmezí 4,25 – 4,26 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v úterý mírně oslabovalo, když obchodování probíhalo v rozmezí 1,138 – 1,14 USD/EUR. Pokles červnové spotřebitelské důvěry v USA euru nijak nepomohl. Společná evropská měna naopak ještě lehce ztratila v úterý později večer v souvislosti s projevem J. Powella (Fed), který však pouze zopakoval, že Fed bude i nadále vyhodnocovat nejbližší data a v případě potřeby učiní odpovědné kroky. Možnost, že Fed na červencovém zasedání sníží úrokové sazby, zůstává otevřená.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (červenec)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (květen)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (květen), Obchodní bilance (květen)