USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v březnu vzrostly o 2,7 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 20. dubna činily 230 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo i ve čtvrtek několika haléřů nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Za minutu dvanáct se k nadcházejícímu květnovému zasedání bankovní rady ČNB vyjádřili M. Mora a V. Benda. M. Mora prohlásil, že v květnu bude hlasovat pro zvýšení sazeb, pokud to navrhne nová prognóza. Zároveň zdůraznil, že je velmi citlivý na hospodářský vývoj v zahraničí. V. Benda vidí v květnu prostor pro zvýšení sazeb, protože příliš nevěří ve zpomalení růstu mezd v letošním roce a očekává pro letošek i solidní růst české ekonomiky v rozmezí 2,5 – 3 %. To ostatně není žádným překvapením, když právě V. Benda společně s A. Michlem v letošním roce pravidelně hlasují pro zvýšení úrokových sazeb, které zdůvodňují právě silnými domácími inflačními tlaky. Zatímco v únoru a v březnu byli oba v bankovní radě se svým názorem v menšině, tak květnové zasedání je v tomto směru daleko otevřenější, když se v minulém týdnu nepřímo za zvýšení sazeb v květnu postavil i T. Holub. Za týden, ve čtvrtek 2. května, lze každopádně počítat s nejobtížněji predikovatelným výsledkem zasedání ČNB v letošním roce, což by se mělo odrazit i do výraznějšího pohybu koruny po hlasování ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek opět oslabila a obchodování se přesunulo nad hladinu 23 CZK/USD, na nejslabší hodnoty od června 2017. Na měnovém páru s americkým dolarem se obchodovalo těsně pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve čtvrtek oslabil nad hladinu 322 HUF/EUR. Polský zlotý během čtvrtečního odpoledne dokázal posílit z úrovně 4,30 na 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodování ve středu večer přeneslo hlouběji pod hladinu 1,12 USD/EUR a ve čtvrtek euro dále oslabovalo až na úroveň 1,112 zkraje odpoledne. Euro je vůči dolaru na letošním minimu a zároveň na nejslabších hodnotách od června 2017, tj. za poslední téměř dva roky. Dnes bude publikován předběžný odhad výkonu americké ekonomiky za 1. čtvrtletí letošního roku.
Očekávaná data a události
USA: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – předběžný odhad, Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (duben)