Německo: Index podnikatelského prostředí Ifo v říjnu mírně klesá na 84,3 b. (z revidovaných 84,4 b. v září). Dílčí index hodnocení současné situace klesá na 94,1 b. Dílčí index očekávání do budoucna roste na 75,6 b.
Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba tak zůstává 13,0 %.
Polsko: Míra nezaměstnanosti se v září mírně snížila na 5,1 %.
USA: Index cen nemovitostí v srpnu klesl o 0,7 % m/m, meziročně vzrostl o 11,9 %. Index cen nemovitostí S&P/Case-Schiller v srpnu po očištění klesl o 1,3 % m/m, meziročně vzrostl o 13,1 %. Spotřebitelská důvěra CB v říjnu klesá na 102,5 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v říjnu klesá na -10 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna včera na měnovém páru s eurem mírně ztratila. Zatímco ještě v ranních hodinách se obchodovalo mírně nad hladinou 24,45 CZK/EUR, postupně koruna oslabila nad úroveň 24,50 CZK/EUR, kde se pohybovala i na konci odpoledne. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost bude v příštím týdnu stát předběžný odhad vývoje tuzemské ekonomiky ve 3. čtvrtletí, a především pak zasedání České národní banky (ČNB).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně naopak dařilo. Ještě po poledni probíhalo obchodování nad hladinou 24,80 CZK/USD, v průběhu odpoledne však koruna zamířila pod úroveň 24,60 CZK/USD, v jejíž blízkosti také zakončila. Pohybovala se tak na svých třítýdenních maximech. Na měnovém páru s polským ale koruna mírně oslabila, když v průběhu odpoledne zamířila na hladinu 5,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu posílil k hladině 410 HUF/EUR, později však zisky odevzdal a v závěru odpoledne se pohyboval těsně nad hladinou 412,5 HUF/EUR, tedy podobně jako v pondělí. Polský zlotý vůči společné evropské měně posílil z hladiny 4,80 PLN/EUR směrem k úrovni 4,76 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se opět dařilo euru, které odpoledne posílilo těsně nad hladinu 0,995 USD/EUR a přiblížilo se tak paritě. V rámci amerického trhu zklamala říjnová důvěra tamních spotřebitelů, která klesla výrazněji, než se čekalo. Naopak německý index podnikatelského klimatu Ifo se v říjnu oproti září takřka nezměnil, zatímco trh odhadoval pokles. I přesto se však jedná o nejnižší hodnotu (84,3 b.) od května 2020.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (září)
USA: Zahraniční obchod se zbožím (září), Prodeje novostaveb (září), Počet vydaných stavebních povolení – finální údaj (září)