Eurozóna: Záznam z červencového zasedání Evropské centrální banky potvrdil, že centrální bankéři byli značně znepokojeni riziky spojenými s vysokou inflací.
Německo: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 0,1 % k/k a 1,7 % r/r. Index podnikatelského klimatu Ifo v srpnu poklesl na 88,5 z červencových 88,7 bodu.
USA: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí po zpřesnění poklesl jen o 0,6 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 20/8 činily 243 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se i ve čtvrtek nadále odehrávalo v blízkosti hladiny 24,65 CZK/EUR a to pravděpodobně za pokračující asistence České národní banky (ČNB). Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu bude i dnes.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve čtvrtek pohybovala v rozmezí 24,60 – 24,75 CZK/USD. Z pohledu dolaru bude dnes odpoledne velmi důležitý projev šéfa Fedu J. Powella. Na měnovém páru s polským zlotým koruna oslabila těsně pod hladinu 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Obchodování zbylých středoevropských měn se včera vyvíjelo rozdílně. Maďarský forint v souhrnu za čtvrtek oslabil a ke konci odpoledne se pohyboval nad hladinou 411 HUF/EUR. Oproti tomu, polský zlotý včera rozšířil čtvrteční zisky a ke konci odpoledne se pohyboval těsně pod hladinou 4,75 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo v širším okolí hladiny 1 USD/EUR. O tom, jestli bude tento týden na eurodolaru uzavřen pod paritou či nikoliv, dnes odpoledne pravděpodobně rozhodne v projevu v Jackson Hole šéf Fedu J. Powell. Ze včerejších makroekonomických statistik se německá ekonomika ve 2. čtvrtletí těsně vyhnula stagnaci, když oproti předběžnému odhadu (0 % k/k) nakonec mírně vzrostla (0,1 % k/k). Údaj o HDP je však číslem minulosti a srpnové indexy podnikatelských nálad (ve středu PMI a ve čtvrtek Ifo) potvrzují, že ve 3. čtvrtletí německá ekonomika zřetelně směřuje do recese. Na druhou stranu srpnový Ifo index vlastně nedopadl až tak špatně, když zhoršení oproti červenci bylo jen marginální a to jak u složky hodnocení současné situace, tak i ve složce očekávání. Výhled na nadcházející měsíce je však pesimistický. Zkraje r. 2009 v době finanční krize hodnota Ifo indexu propadla na 80 bodů a na jaře 2020 v době pandemie dokonce na 74,2 bodu, takže i z tohoto pohledu zde prostor pro další zhoršení bohužel určitě je. Ke zlepšení odpoledne došlo i v případě amerického HDP za 2. čtvrtletí, ačkoliv na rozdíl od Německa byla v USA potvrzena recese (-0,6 % k/k anualizovaně).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (červenec)
Německo: Spotřebitelská důvěra GfK (září)
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (červenec), Obchodní bilance (červenec), Projev J. Powella (Fed) na konferenci v Jackson Hole, Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (srpen) - finálně