ČR: Podle červencového konjunkturálního průzkumu se souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně snížil o 2,6 bodu na hodnotu 95,7 bodu. Poklesly přitom obě jeho složky, tedy jak důvěra podnikatelů, tak spotřebitelů. V prvním případě se indikátor propadl o 2,9 bodu na úroveň 100,2 bodu, zatímco v tom druhém o 1,1 bodu na hranici 73,6 bodu.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo se aktuálně drží na hodnotě 88,6 bodu. V červnu se přitom pohyboval na úrovni o 3,6 bodu vyšší.
Polsko: Červnová míra nezaměstnanosti se meziměsíčně snížila na hranici 4,9 procenta. Je tedy o 0,2 procentního bodu nižší než v dubnu.
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se zmenšil z červnových -17,7 bodu na současných -22,6 bodu. Index národní aktivity v okolí Chicaga se naopak nijak nezměnil. Stejně jako v květnu se i minulý měsíc držel na hodnotě -0,19 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Start úvodního obchodního dne posledního červencového týdne se české koruně příliš nevydařil. Minimálně z pohledu jejího vztahu vůči jednotné evropské měně. Ačkoliv koruna v úvodních hodinách posilovala, zhruba v čase kolem oběda se trend obrátil a bylo to naopak euro, které začalo tahat za delší konec pomyslného provazu. A protože do samotného závěru včerejšího obchodování se na tomto faktu de facto již pranic nezměnilo, směnný kurz se navýšil a uzavřel těsně pod hodnotou 24,60 CZK/EUR.
USDCZK& PLNCZK: Podobný vývoj byl během k vidění rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. Byl zde však jeden zcela zásadní rozdíl – koruna si navzdory odpoledním ztrátám celkově polepšila, když její kurz poklesl na úroveň 24,07 CZK/USD. Na devizovém trhu, kde se koruna směňuje za polský zlotý a naopak, byl trend poměrně zjevný a pro českou měnu i nepříznivý. Zatímco ráno stál jeden zlotý 5,19 Kč, pozdě odpoledne se kurz zvýšil až na 5,22 CZK/PLN.
EURHUF& EURPLN: Ani maďarskému forintu se na úvod nového týdne příliš nedařilo, i on si totiž oproti euru pohoršil. Směnný kurz po uzavření trhů činil 398,5 HUF/EUR. Docela jiný průběh mělo obchodování na devizovém trhu zlotého a jednotné evropské měny. Zprvu posiloval zlotý, následně euro, avšak ne natolik, aby dokázalo všechny dopolední ztráty napravit. Kurz se tak zastavil na hodnotě 4,709 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru, tedy takzvaném eurodolaru, se misky vah přehupovaly z jedné strany na druhou doslova po celý den. Nakonec ale bylo úspěšnější euro, jež posílilo těsně pod hladinu 1,022 USD/EUR.
Očekávaná data a události
USA: Prodeje nových domů (červen), spotřebitelská důvěra (červenec), index výrobní aktivity v okolí Richmondu (červenec).