Eurozóna: Kompozitní index PMI v červenci dle předběžného odhadu roste na 60,6 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesá na 62,6 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 60,4 b.
Německo: Kompozitní index PMI v červenci dle předběžného odhadu roste na 62,5 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 65,6 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 62,2 b.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v červnu klesla na 5,9 %.
USA: Kompozitní index PMI v červenci dle předběžného odhadu klesá na 59,7 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 63,1 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb klesá na 59,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování české měny vůči euru probíhalo v pátek převážně mírně nad hladinou 25,65 CZK/EUR, v závěru odpoledne koruna posílila pod tuto hranici. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost budou stát dnešní statistiky z červencového konjunkturálního průzkumu.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny s americkým dolarem se obchodovalo v blízkém okolí úrovně 21,80 CZK/USD, oproti čtvrtku tak česká měna oslabila. Vůči polskému zlotému probíhalo v závěru týdne obchodování na horní straně hladiny 5,60 CZK/PLN, ke konci odpoledne v případě koruny převládal posilující trend.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek nedařilo maďarskému forintu, který v průběhu celého dne oslaboval a odevzdal tak čtvrteční zisky, když zamířil na úroveň 360 HUF/EUR. Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru polského zlotého a eura, když zlotý oslabil k hladině 4,575 PLN/EUR. V souhrnu si však většinu zisků z minulého týdne udržel.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek obchodovalo převážně v rozmezí 1,176 – 1,178 USD/EUR, v závěru odpoledne se dařilo americkému dolaru. Příjemně překvapily červencové předběžné odhady podnikatelské aktivity PMI v Německu i celé eurozóně. Za růstem aktivity stojí zejména zlepšení situace v sektoru služeb (nejprudší růst za posledních 15 let), který se po rozvolnění pandemických opatření postupně vzpamatovává. Aktivita ve zpracovatelském sektoru sice stále roste, tempo se však zvolnilo v důsledku problémů v dodavatelských řetězcích. Nutno však podotknout, že v samotném Německu dle průzkumu aktivita vzrostla i v průmyslu (největší růst aktivity za poslední 3 měsíce).
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (červenec)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (červenec)
USA: Prodeje novostaveb (červen), Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (červenec)