ČR: Souhrnný indikátor důvěry v dubnu vzrostl o 3,4 bodu m/m na hodnotu 100, přičemž důvěra mezi podnikateli vzrostla, zatímco mezi spotřebiteli dále poklesla.
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v dubnu vzrostl na 91,8 z březnových 90,8 bodu, když došlo ke zlepšení jak u hodnocení současných podmínek, tak i ve složce očekávání.
Polsko: Peněžní nabídka M3 v březnu vzrostla o 7,9 % r/r.
USA: Index národní aktivity chicagského Fedu v březnu zpomalil na 0,44 z únorových 0,54 bodu. Index výrobní aktivity v okolí Dallasu v dubnu poklesl na 1,1 z březnových 8,7 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru na úvod nového týdne oslabila a obchodování se přesunulo nad hladinu 24,40 CZK/EUR. Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v dubnu meziměsíčně vzrostla, avšak vývoj v jednotlivých složkách divergoval. Důvěra mezi podnikateli v souhrnu vzrostla a to především díky zlepšení v průmyslu a ve vybraných službách. Naopak ve stavebnictví a v obchodu došlo k mírnému poklesu důvěry. Pohled na bariéry růstu produkce v průmyslu ukázal, že stále větším problémem je nedostatek materiálu a zařízení, zatímco nedostatek zaměstnanců průmyslové podniky trápí již méně než v předchozích čtvrtletích. Trochu odlišná je situace ve stavebnictví, kde podniky bojují jak s nedostatkem zaměstnanců, tak i nedostatkem materiálu. Co se týká finančních problémů, tak i přes prudké zvyšování úrokových sazeb ČNB nepředstavují finanční podmínky pro většinu podniků komplikace. V dubnu došlo k dalšímu poklesu spotřebitelské důvěry, která je aktuálně nejslabší od listopadu 2012. Domácnosti mají obavy především z velmi vysoké inflace a zhoršování celkové ekonomické i jejich vlastní finanční situace.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v průběhu dne oslabovala až nad hladinu 22,80 CZK/USD (vývoj na eurodolaru a horší sentiment na finančních trzích) a vůči polskému zlotému nad 5,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint před dnešním zasedáním Maďarské centrální banky oslabil až těsně pod úroveň 375 HUF/EUR a polský zlotý se pohyboval v širším okolí hladiny 4,65 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu týdne nedařilo euru, které v závěru pondělního odpoledne oslabilo na úroveň 1,07 USD/EUR, což je nejslabší hodnota eura od března 2020. Optimismus německých podniků v dubnu oproti březnu mírně vzrostl a celková hodnota indexu Ifo se stabilizovala na hodnotách z přelomu let 2020 a 2021. Německé podniky aktuálně trápí především dvojí druh problémů – (1) stále velmi narušené dodavatelské řetězce a (2) prudce rostoucí ceny energií, které část podniků odrazují od investic.
Očekávaná data a události
Maďarsko: Zasedání tamní centrální banky
Polsko: Míra nezaměstnanosti (březen)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (březen), Index vývoje cen nemovitostí (únor), Spotřebitelská inflace CB (duben), Prodeje novostaveb (březen)