Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v lednu zrychlila na 12,5 % r/r z prosincových 12,3 % r/r. Index ekonomického sentimentu v únoru vzrostl na 93,4 z lednových 91,5 bodu.
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK v průzkumu na březen vzrostla na -12,9 z únorových -15,5 bodu.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly o 3,4 % m/m. Hrubý domácí produkt 4. čtvrtletí po zpřesnění vzrostl o 4,1 % anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 20. února zpomalily na 730 tis. Rozjednané prodeje domů v lednu poklesly o 2,8 % m/m, avšak v meziročním srovnání si připsaly silný růst o 13 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Oslabování koruny ve čtvrtek výrazně zrychlilo a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 26,20 CZK/EUR, což jsou nejslabší hodnoty české měny od konce ledna. Výprodej koruny připadá primárně na vrub akcelerujícímu covidovému vývoji v ČR a nejistotě, s jakými dalšími opatřeními přijde vláda. Ta sice avizuje, že nedojde k přerušení výroby v průmyslu jako loni na jaře, ale vzhledem k vysokému číslu R tuto variantu během března zcela vyloučit nelze. Co lze naopak vyloučit téměř jistě je to, že bankovní rada ČNB ve 2. čtvrtletí úrokové sazby nezvýší. Na měnový pár EURCZK se tak pro nejbližší týdny vrací vyšší volatilita a výraznější pohyby koruny.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila a v závěru odpoledne se nacházela těsně nad hladinou 21,40 CZK/USD – za mírným posílením koruny stál vývoj na eurodolaru. Další ztráty si naopak koruna připsala vůči polskému zlotému, kde zavírala na hladině 5,80 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint ve čtvrtek oslabil až na 361 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého probíhalo v rozmezí 4,503 – 4,517 PLN/EUR. Dnes bude publikován zpřesněný odhad polského HDP za 4. čtvrtletí, avšak z pohledu zlotého bude stěžejní až zasedání polské centrální banky (NBP) v příštím týdnu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek dařilo euru, které posílilo nad hladinu 1,22 USD/EUR, na nejsilnější hodnoty od 8. ledna. Společnou evropskou měnu bezpochyby podpořila rétorika americké centrální banky (Fed) o nutnosti udržovat uvolněnou měnovou politiku. Zároveň je třeba zmínit, že řada měn (např. AUD, CAD, GBP) si vůči americkému dolaru v posledních dnech připisovala významné zisky a bylo jen otázkou času, než k podobnému vývoji dojde i na eurodolaru. Z technického pohledu se nyní euru otevírají dveře k testování letošního maxima na úrovni 1,235 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Polsko: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (leden), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (únor) – finální údaj