ČR: Index důvěryv domácí ekonomiku v listopadu vzrostl o 1,1 bodu m/m. Důvěra se zvýšila mezi podnikateli i mezi spotřebiteli.
Německo: Německá ekonomika rostla ve 3. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu mezičtvrtletně o 0,3 %, respektive o 1,7 % r/r. Index důvěry německých podniků Ifo v listopadu vzrostl na 109,0 bodu. K růstu došlo jak u složky hodnotící současnou situaci, tak i u složky očekávání.
USA: Americká ekonomika rostla ve 3. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu o 2,1 % anualizovaně. Spotřebitelská důvěra v listopadu poklesla na 90,4 z říjnových 99,5 bodu. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v listopadu poklesl na -3 body. Ceny nemovitostí v září podle indexu S&P/Case-Shiller Composite20 vzrostly o 5,45 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Absolutní klid na měnovém páru koruny s eurem panoval i během úterý. Koruna se v podstatě nehnula od intervenční hladiny 27 CZK/EUR a podobný vývoj obchodování velmi pravděpodobně uvidíme i během dnešního a zítřejšího dne. Naprosté bezvětří by mohlo rozhýbat až páteční zveřejnění zpřesněného odhadu HDP za 3. čtvrtletí letošního roku. Naopak včerejší statistika podnikatelské a spotřebitelské důvěry kurz koruny nijak neovlivnila. Za pozornost včera stálo i vyjádření šéfa měnové sekce ČNB T. Holuba, který uvedl, že další akce ze strany Evropské centrální banky (ECB) by mohly mít pozitivní dopady na měnový závazek ČNB. Korunu však toto prohlášení nechalo v klidu.
USDCZK & PLNCZK: Výrazně živěji bylo tradičně na měnovém páru s americkým dolarem, kde se obchodovalo převážně v rozmezí 25,30 – 25,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna posílila pod hladinu 6,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se v úterý nedařilo. Maďarský forint k euru oslabil hned zkraje dne a v závěru odpoledne zamířil nad hladinu 312 HUF/EUR. Ztráty si připsal rovněž polský zlotý, který se k euru v poledne nacházel až na úrovni 4,265 PLN/EUR. Celkově se včera nedařilo rizikovějším aktivům.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodovalo především v pásmu 1,062 -1,067 USD/EUR. Lepší data byla dopoledne zveřejněna v Německu (index Ifo), smíšená data dorazila pro změnu odpoledne z USA. Zlepšený odhad amerického HDP byl totiž vyvážen silným poklesem spotřebitelské důvěry. Vzhledem ke čtvrtečnímu svátku v USA a zároveň ke zveřejnění velkého množství dat z americké ekonomiky lze dnes na eurodolaru očekávat vyšší obchodní aktivitu a tím pádem i větší pohyby.
Očekávaná data a události
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen), Jádrový výdaje na oslabní spotřebu (říjen), Týdenní počet žádostí o podoporu v nezaměstansdniti, prodeje novostaveb (říjen), Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (listopad)