ČR: Říjnový konjunkturální průzkum ukázal, že souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 0,3 bodu na hodnotu 89,8 bodu. Poklesl přitom jak indikátor důvěry spotřebitelů, tak podnikatelů. V prvním případě to bylo o 0,8 bodu na úroveň 71,9 bodu, v tom druhém pak z hladiny 93,6 bodu na hodnotu 93,4 bodu.
Eurozóna: Kompozitní index PMI se dle předběžného odhadu nyní pohybuje na úrovni 47,1 bodu. Index PMI ve zpracovatelském sektoru dosahuje úrovně 46,6 bodu, zatímco index PMI v sektoru služeb je o 1,6 bodu vyšší.
Německo: Podle předběžného odhadu se zdejší kompozitní index PMI nyní pohybuje na hladině 44,1 bodu, kdežto index PMI ve zpracovatelském sektoru poklesl na hodnotu 45,7 bodu a index PMI v sektoru služeb pak k úrovni 44,9 bodu.
Polsko: Peněžní nabídka M3 se v září oproti srpnu zvýšila o 7,7 procenta.
USA: Index národní aktivity v okolí Chicaga se v září držel na hodnotě 0,10 bodu. Kompozitní index PMI se podle předběžného odhadu teď v říjnu nachází na hladině 47,3 bodu. Pokud jde o index PMI ve zpracovatelském sektoru, tomu aktuálně přísluší hodnota 49,9 bodu, zatímco v případě indexu PMI v sektoru služeb se ukazatel drží na úrovni 46,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na devizovém trhu, kde se česká koruna směňuje za euro a naopak, došlo v průběhu pondělka jen k velmi nepatrným změnám. Zatímco časně zrána bylo jedno euro k dostání za 24,49 koruny, na konci obchodního dne stačilo investorům o jeden haléř méně. Aktuální kurz české měny vůči té evropské se nachází na nejnižší úrovni za poslední dva týdny.
USDCZK& PLNCZK: Ve velmi podobném duchu se na úvod nového říjnového týdne neslo obchodování rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Koruna zde zprvu lehce ztrácela, v průběhu odpoledne ale všechny tyto ztráty umazala a k tomu přidala ještě něco navrch. Výsledkem je kurz 24,76 CZK/USD, na kteréžto hodnotě se pohyboval naposled zkraje měsíce. Úspěšný vstup do nového týdne završila česká koruna povzbudivým výkonem na páru s polským zlotým. I zde si v konečném součtu polepšila právě o jeden haléř, takže její zavírací kurz činil 5,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Jak si v pondělí vedly ostatní středoevropské měny? Zapomenutí hodný den má za sebou maďarský forint, který oslabil z původních 409,6 HUF/EUR na konečných 412,7 HUF/EUR. Nevedlo se však ani polskému zlotému. Ten sice během odpoledne část ranních ztrát umazal, na lepší kurz než 4,784 PLN/EUR se ovšem nezmohl.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru, jenž tvoří euro a americký dolar, docházelo včera k výkyvům na obě strany. Nakonec ale slavila právě jednotná evropská měna, jež posílila na úroveň 0,989 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského prostředí Ifo (říjen).
Polsko: Míra nezaměstnanosti (září).
USA: Spotřebitelská důvěra (říjen), index výrobní aktivity z okolí Richmondu (říjen).