ČR: Souhrnný indikátor důvěry v ekonomiku v říjnu meziměsíčně poklesl na 93,6 b. (o 1,0 b.). Indikátor důvěry podnikatelů se snížil na 91,6 b. (o 1,3 b.), indikátor důvěry spotřebitelů mírně vzrostl na 103,6 b. (o 0,3 b.)
Eurozóna:Kompozitní index PMI v říjnu mírně vzrostl ze zářijových 50,1 b. na 50,2 b. Zasedání Evropské centrální banky (ECB): Úrokové sazby dle očekávání zůstávají beze změny, hlavní úroková sazba na 0,00 %.
Německo:Kompozitní index PMI v říjnu mírně vzrostl na 48,6 b. ze zářijových 48,5 b.
USA:Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 19. října poklesly na 212 tis. Kompozitní index PMI v říjnu mírně vzrostl na 51,2 b. (v září 51,0 b.). Prodeje novostaveb v září klesly o 0,7 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v září poklesly o 1,1 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna ve čtvrtek vůči euru mírně posílila, v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 25,60 CZK/EUR. Veškeré středeční ztráty se jí však umazat nepodařilo. Koruna posilovala i přes zveřejněná říjnová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu, která poukazují na další pokles důvěry v ekonomiku. Snížila se důvěra podnikatelů v průmyslu (na 87,5 b.), obchodu (na 90,6 b.), zvýšila se naopak v odvětví stavebnictví (na 104,3 b.) a služeb (na 94,4 b.). Mezi spotřebiteli se důvěra rovněž zvýšila, jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace se téměř nezměnily.
USDCZK & PLNCZK: V průběhu čtvrtečního dne česká koruna sice vůči dolaru krátce posílila pod hranici 23 CZK/USD, ke konci odpoledne však opět zamířila do okolí hladiny 23,05 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala především v rozmezí 1-2 haléřů pod hladinou 6,00 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint ve čtvrtek mírně oslaboval nad hladinu 329 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru probíhalo převážně pod hranicí 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro po projevu M. Draghiho, který poukázal na nižší pravděpodobnost tzv. divokého brexitu, po poledni posílilo k hranici 1,115 USD/EUR, tyto zisky však nedokázalo udržet a zamířilo opět k hladině 1,111 USD/EUR. Včerejší zasedání Evropské centrální banky (ECB) podle předpokladů žádné výraznější změny v nastavení měnové politiky nepřineslo. Po zářijovém zasedání ECB, na kterém došlo ke snížení diskontní úrokové sazby ještě hlouběji do záporu (-0,50 %) a bylo oznámeno spuštění nového kola nákupu státních dluhopisů zemí eurozóny v měsíčním objemu 20 mld. eur se startem od listopadu, se jedná o logický krok. Překvapivé nejsou ani názorové rozdíly v rámci Rady guvernérů ECB, které byly patrné již během léta a které budou i nadále určovat ráz měnové politiky. Říjnové zasedání ECB bylo zároveň posledním, na kterém v roli prezidenta vystoupil M. Draghi, který odchází s jasným poselstvím – ECB udělala vše, co je nezbytné a vytvořila ideální podmínky pro fiskální expanzi napříč eurozónou. Při pohledu na výnosy státních dluhopisů jsou aktuální výsledky měnové politiky Evropské centrální banky jasně viditelné.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (září)
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (listopad), Index podnikatelského klimatu Ifo (říjen)
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (říjen), Obchodní bilance (září)