ČR: Souhrnný indikátor důvěry v srpnu poklesl o 1,6 bodu m/m na hodnotu 94,1. Důvěra mezi podnikateli poklesla o 2,6 bodu m/m, zatímco mezi spotřebiteli 3,5 bodu m/m vzrostla.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v červenci setrvala na 4,9 %.
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci oproti červnu stagnovaly a po vyřazení volatilní položky dopravních prostředků o 0,3 % m/m vzrostly. Rozjednané prodeje nemovitostí v červenci poklesly o 1 % m/m a o 19,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu i nadále odehrávalo několik haléřů nad hladinou 24,60 CZK/EUR. Výraznějšímu oslabení koruny v tomto týdnu zatím pravděpodobně brání devizovými intervencemi Česká národní banky (ČNB). Z domácích makroekonomických statistik stál včera za pozornost pokles srpnové souhrnné důvěry, přičemž mezi podnikateli důvěra poklesla ve všech sledovaných odvětvích, tj. v průmyslu, ve službách, v obchodu a ve stavebnictví. V srpnu překvapivě vzrostla spotřebitelská důvěra, i když z rekordně nízkých hodnot, přičemž domácnosti jsou v meziměsíčním srovnání méně pesimističtí ohledně hospodářské situace a své vlastní finanční situace v nadcházejících 12 měsících a překvapivě i ohledně inflace. Srpnová čísla důvěry nelze přeceňovat a především u podnikatelů je prostor pro další zhoršení důvěry v nadcházejících měsících poměrně velký, když firmy jsou navzdory energetické krizi a blížící se hospodářské recesi v souhrnu až překvapivě optimistické.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna včera pohybovala primárně v rozmezí 24,70 – 24,85 CZK/USD a vůči polskému zlotému ke konci středečního odpoledne oslabila k hladině 5,17 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny vůči euru ve středu mírně posílily. V několikadenním nadhledu však další ztráty forintu i zlotého zůstávají pravděpodobnější variantou. Maďarský forint včera posílil těsně pod hladinu 410 HUF/EUR a polský zlotý pod úroveň 4,77 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodování vrátilo zpět pod hladinu 0,995 USD/EUR, když parita (hladina 1 USD/EUR) z technického pohledu zafungovala jako odrazový můstek pro další posílení dolaru. To platilo i pro středu odpoledne. Na makroekonomické statistiky byla středa s výjimkou objednávek dlouhodobé spotřeby v USA poměrně chudá. Dnes budou na řadě zpřesněná čísla o HDP za 2. čtvrtletí v Německu a v USA, ale největší pozornost bude upřena na německý Ifo index za srpen, který ukáže, jak rychle německá ekonomika míří do recese.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Záznam z červencového zasedání Evropské centrální banky
Německo: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Index podnikatelského klimatu Ifo (srpen)
USA: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 20/8)