ČR: Důvěra v tuzemskou ekonomiku v květnu roste na 101,8 b. Podnikatelská důvěra roste na 107,0 b., spotřebitelská důvěra však klesá na 75,8 b.
Eurozóna: Kompozitní index PMI v květnu dle předběžného odhadu klesá na 54,9 b. Index PMI v sektoru služeb v květnu klesá na 56,3 b. Index PMI ve výrobním sektoru v květnu klesá na 54,4 b.
Německo: Kompozitní index PMI v květnu dle předběžného odhadu roste na 54,6 b. Index PMI v sektoru služeb v květnu klesá na 56,3 b. Index PMI ve výrobním sektoru v květnu roste na 54,7 b.
Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v dubnu zrychlil na 8,2 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v květnu dle předběžného odhadu klesl na 53,8 b. Index PMI v sektoru služeb v květnu klesl na 53,5 b. Index PMI ve výrobním sektoru v květnu klesl na 57,5 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v květnu klesl na -9,0 b. Počet prodaných novostaveb v dubnu klesl o 16,6 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna sice zprvu oslabovala a mířila na úroveň 24,70 CZK/EUR, v průběhu odpoledne však ztráty opět umazala a zakončila pod hladinou 24,65 CZK/EUR. Včerejšek patřil květnovým statistikám z tuzemského konjunkturálního průzkumu. Souhrnná důvěra v českou ekonomiku sice vzrostla, v dílčích složkách jsou však patrné výraznější rozdíly. Zatímco podnikatelé jsou díky příznivému vývoji v průmyslu a obchodu optimističtější, zejména co se týče budoucích očekávání (situace se mírně zlepšila mimo jiné v automobilovém průmyslu, kde pomalu narůstá tempo výroby a dochází ke snižování nahromaděných zásob; nutno však podotknout, že dle aktuálních informací ze Škody Auto stále velmi schází některé komponenty a automobilka tak nenaplňuje své výrobní maximum), spotřebitelé jsou nejvíce pesimističtí od roku 2012. Obávají se nejen zhoršení své vlastní finanční situace, ale rovněž i celkové ekonomické situace v ČR a růstu nezaměstnanosti.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera české koruně podařilo posílit, když krátce zamířila pod hladinu 22,90 CZK/USD (téměř měsíční maxima). Později část zisků odevzdala a zakončila v těsné blízkosti úrovně 22,95 CZK/USD (v souhrnu však přesto posílila). Vůči polskému zlotému se koruně naopak příliš nedařilo a nedokázala umazat ztráty z úvodu týdne.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si maďarský forint udržel většinu pondělních zisků, na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 383 HUF/EUR. Na zisky z předešlých dnů navázal polský zlotý, když krátce zamířil k hladině 4,59 PLN/EUR a zakončil na úrovni 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se stejně jako v pondělí i včera dařilo euru, na konci odpoledne se vůči dolaru pohybovalo na úrovni 1,073 USD/EUR. Společné evropské měně se tak dařilo i navzdory květnovému snížení tempa růstu podnikatelské aktivity v eurozóně.
Očekávaná data a události
Německo: Hrubý domácí produkt – finální údaj (1. čtvrtletí), Spotřebitelská důvěra dle GfK (červen)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (duben)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben), Záznam ze zasedání Fedu