Eurozóna: Kompozitní index PMI v dubnu dle předběžného odhadu roste na 55,8 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru v dubnu klesá na 55,3 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb v dubnu roste na 57,7 b. Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Ch. Lagardeová: ECB pravděpodobně ukončí program nákupů aktiv APP na začátku 3. čtvrtletí a navýší sazby již v letošním roce.
Francie: Prezidentské volby vyhrál dosavadní prezident E. Macron.
Německo: Kompozitní index PMI v dubnu dle předběžného odhadu mírně klesá na 54,5 b.
Polsko: Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 22,0 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v dubnu dle předběžného odhadu klesá na 55,1 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru v dubnu roste na 59,7 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb v dubnu klesá na 54,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v pátek na měnovém páru dařilo, po poledni krátce zamířila na hladinu 24,30 CZK/EUR, kde se naposledy obchodovalo na začátku dubna. Později část zisků odevzdala a zakončila na úrovni 24,35 CZK/EUR, v souhrnu však přesto posílila.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se koruně naopak nedařilo. Ještě po poledni se sice obchodovalo pod hladinou 22,50 CZK/USD, později se však obchodování přesunulo na úroveň 22,60 CZK/USD. Zisky si však česká měna dokázala v pátek připsat na měnovém páru s polským zlotým, když posílila pod hladinu 5,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn vůči euru mírně oslabil maďarský forint, na konci odpoledne se pohyboval mírně nad hladinou 371,5 HUF/EUR. Mírně na měnovém páru s eurem v pátek ztratil také polský zlotý. Po poledni se sice obchodovalo v blízkosti hladiny 4,63 PLN/EUR, v závěru odpoledne však zlotý zamířil na úroveň 4,65 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo americkému dolaru, který v průběhu odpoledne zamířil pod hladinu 1,080 USD/EUR. Tržní očekávání překonaly předběžné odhady dubnové podnikatelské aktivity v Německu i celé eurozóně. Příjemně překvapila data ze sektoru služeb, kde zejména v souvislosti s klesajícím počtem případů nákazy covid-19 a uvolněním opatření vzrostla aktivita nejvíce od loňského srpna. Právě služby tak do určité míry vykompenzovaly snížení tempa růstu v rámci zpracovatelského sektoru. Nárůst aktivity v průmyslu je v celé eurozóně nejnižší od ledna 2021, v samotném Německu dokonce od srpna 2020. Příčinou jsou přetrvávající potíže s dodávkami, které jsou ještě umocněny konfliktem na Ukrajině a nově zavedenými lockdowny v Číně. Šéfka Evropské centrální banky Ch. Lagardeová uvedla, že k ukončení programu nákupů APP pravděpodobně dojde již na začátku 3. čtvrtletí a sazby budou navýšeny již v letošním roce. Konkrétní časové upřesnění však neuvedla, vše bude záviset na hospodářských datech.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (duben)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (duben)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (březen)
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (duben), Index národní aktivity v okolí Chicaga (březen)