ČR:Souhrnná důvěra v domácí ekonomiku v březnu poklesla o 2,6 bodu m/m na hodnotu 96,6, když poklesla jak důvěra mezi podnikateli, tak i mezi spotřebiteli.
Eurozóna:Kompozitní index PMI v březnu předběžně poklesl na 54,5 z únorových 55,5 bodu, když PMI ve výrobním sektoru poklesl na 57 a PMI ve službách na 54,8 bodu.
Německo:Kompozitní index PMI v březnu předběžně poklesl na 54,6 z únorových 55,6 bodu.
USA:Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v únoru poklesly o 2,2 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 19/3 poklesly na 187 tis. Index PMI ve výrobním sektoru v březnu vzrostl na 58,5 z únorových 57,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru ve čtvrtek pohybovala primárně v okolí hladiny 24,70 CZK/EUR. Indikátor ekonomického sentimentu v březnu kvůli dopadům války na Ukrajině nepřekvapivě poklesl. Důvěra velmi prudce poklesla především mezi spotřebiteli a je nejnižší od roku 2013. Obavy z vysoké inflace v březnu doplnily výrazně vyšší obavy domácností ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Mezi podnikateli poklesla důvěra v průmyslu, ve stavebnictví a v obchodě, zatímco ve službách důvěra vzrostla. Společným jmenovatelem poklesu podnikatelské důvěry byla nejistota z dalšího ekonomického vývoje, což je vzhledem k aktuální situaci zcela pochopitelné. Klíčové nyní je, zda bude pokles měkkých indikátorů doprovázet i pokles tvrdých čísel z reálné ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve čtvrtek pohybovala v rozmezí 22,40 – 22,55 CZK/USD a vůči polskému zlotému v okolí úrovně 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve čtvrtek dále oslabovaly, když byly ve vleku zhoršeného sentimentu na finančních trzích (summit NATO a nejistota kolem dalšího vývoje války na Ukrajině). Maďarský forint zamířil k úrovni 375 HUF/EUR a polský zlotý až k hladině 4,76 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v rozmezí 1,097 – 1,101 USD/EUR. Březnové indexy podnikatelských nálad PMI pozitivně překvapily. Jak ve výrobě, tak ve službách sice došlo k poklesu indexů, ale ne tak citelnému, jak se očekávalo. Oba dva subindexy navíc zůstávají poměrně vysoko nad neutrální hladinou 50 bodů. Klíčové bude to, jak se bude PMI vyvíjet v nadcházejících měsících. Zde bohužel očekáváme zhoršení podnikatelských nálad. V USA počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl nejnižší od roku 1969.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (únor)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (březen)