Eurozóna:M. Draghi (ECB) - projev: Ekonomika eurozóny nevykazuje žádné přesvědčivé důkazy oživení a přetrvávající pokles zpracovatelského průmyslu by mohl ohrozit zbytek ekonomiky. Kompozitní index PMI v září dle předběžných dat poklesl na 50,4 b. (tržní odhad 51,9).
Německo:Kompozitní index PMI v září dle předběžných dat poklesl na 49,1 b. (tržní odhad 51,5 b.).
Polsko:Růst peněžní nabídky M3 v srpnu meziměsíčně setrval na 9,9 %.
USA: Kompozitní index PMI v září dle předběžných dat vzrostl na 51 b. (tržní odhad 49,6 b.). Index ekonomické aktivity z okolí Chicaga v srpnu vzrostl na 0,1 b. (odhad -0,35 b.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pondělí během dopoledne koruna vůči euru postupně oslabovala a zamířila až mírně nad hladinu 25,90 CZK/EUR. Později se jí však podařilo tyto ztráty umazat a v závěru odpoledne se pohybovala okolo 25,89 CZK/EUR. Stejně jako ostatním středoevropským měnám koruně v pondělí příliš nepomohlo zveřejnění statistik z Německa, které opět zvyšují pravděpodobnost dalšího zpomalování německé ekonomiky. Hodnoty indexu nákupních manažerů PMI totiž v září dle předběžných dat klesly mnohem více, nežli se očekávalo. Ačkoli i přes mírný pokles index PMI v sektoru služeb (který doposud dlouhodobě držel souhrnný index nad neutrální hladinou) zůstává stále nad neutrální hranicí 50 bodů, výrobní sektor výrazně zklamal a výsledek 41,4 bodu je nejslabší od roku 2009. Došlo tak k propadu kompozitního indexu PMI pod neutrální hranici na 49,1 bodu. Pokles německé hospodářské aktivity způsobený oslabující globální poptávkou je tak stále více zřejmý.
USDCZK & PLNCZK: V pondělí dopoledne se koruně nedařilo ani vůči dolaru, zamířila až mírně nad hladinu 23,60 CZK/USD. Později se jí podařilo ztráty z části umazat a v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 23,55 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna během pondělí v souhrnu posílila na 5,89 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint v pondělí dále oslaboval a v závěru odpoledne se obchodovalo na 335 HUF/EUR. Od úterního zasedání Maďarské centrální banky v tuto chvíli nejsou očekávány změny měnové politiky. U polského zlotého jsme nejprve mohli sledovat spíše posilující trend vůči euru, v průběhu odpoledne však oslaboval k hladině 4,39 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru v pondělí probíhalo v neprospěch eura, které po zveřejnění výsledků o poklesu německého PMI indexu oslabilo, v průběhu dne se obchodovalo především v pásmu 1,097-1,100 USD/EUR. Euru příliš nepomohlo ani zveřejnění dat z eurozóny a pesimistický výhled guvernéra Evropské centrální banky M. Draghiho na další vývoj ekonomiky.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (září)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (září)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (srpen)
USA: Index spotřebitelské důvěry (září), Index výrobní aktivity z okolí Richmondu (září), Index vývoje cen nemovitostí S&P/Case-Shiller (červenec)