Eurozóna:Kompozitní index PMI v květnu podle předběžného odhadu vzrostl na 51,6 z dubnových 51,5 bodu.
Německo: Růst hrubého domácího produktu v 1. čtvrtletí potvrzen na 0,4 % k/k a 0,7 % r/r. Kompozitní index PMI v květnu vzrostl na 52,4 z dubnových 52,2 bodu. Indek podnikatelského klimatu Ifo v květnu poklesl na 97,9 z dubnových 99,2 bodu.
Polsko:Maloobchodní tržby v dubnu vzrostly o 3,5 % m/m a 11,9 % r/r.
USA:Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 18. května poklesly na 211 tis. Kompozitní index PMI v květnu poklesl na 50,9 z dubnových 53,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se vůči euru ve čtvrtek nedařilo a oslabila výrazněji nad hladinu 25,80 CZK/EUR. České měně nepomohla slabá data z Německa a z USA, která zvýšila nejistotu na finančních trzích a promítla se do oslabení rizikových aktiv, korunu nevyjímaje. Dnes Český statistický úřad zveřejní květnový konjunkturální průzkum, tj. to jaká je aktuální nálada mezi českými podniky a spotřebiteli.
USDCZK & PLNCZK: Oslabení koruny vůči americkému dolaru nad hladinu 23,20 CZK/USD bylo krátkodobé a po slabém PMI v USA dolar zisky odevzdal. Vůči polskému zlotému včera koruna oslabila a obchodování se přeneslo na horní stranu hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint vůči euru oslabil nad hladinu 327 HUF/EUR, zatímco polský zlotý se dokázal udržet v pásmu 4,30 – 4,312 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro po horších číslech z Německa oslabilo až těsně nad hladinu 1,11 USD/EUR (letošní eurové minimum), avšak po výrazném poklesu indexu PMI v USA následně dolar předchozí zisky odevzdal. Čtvrteční dopoledne patřilo tzv. měkkým indikátorům (PMI, Ifo), které sledují náladu v podnikatelském sektoru a tím pádem i ekonomickou aktivitu. Z pohledu PMI se v květnu zlepšila nálada mezi francouzskými podniky, a to jak ve zpracovatelském průmyslu, tak v sektoru služeb. Lepší údaje z Francie však byly vyváženy horšími čísly z Německa. Situace v německém průmyslu zůstává slabá (index PMI se i v květnu s 44,3 body nacházel hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů), když problematickým místem zůstávají nové zakázky. K mírnému zhoršení PMI však došlo i v sektoru služeb. To potvrdil i index Ifo, kde nálada v průmyslu zůstává slabá a výrazný pokles v květnu zaznamenal sektor služeb (nejvýraznější pokles subindexu hodnocení současných podmínek od dubna 2013). Měkká data z Německa tak ani v dubnu ani v květnu žádné oživení ekonomické aktivity ve 2. čtvrtletí nenaznačují, ba spíše naopak. Výrazný pokles si odpoledne připsal PMI i v USA, což indikuje, že se významnější zpomalení HDP ve 2. čtvrtletí pravděpodobně nevyhne ani americké ekonomice.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (květen)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (duben)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (duben) – předběžný odhad