Eurozóna: Kompozitní index PMI v listopadu předběžně vzrostl na 47,1 z říjnových 46,5 bodu, přičemž PMI ve výrobě vzrostl na 43,8 bodu a PMI ve službách na 48,2 bodu.
Německo: V listopadu došlo podle předběžného odhadu ke zlepšení indexů PMI ve výrobě na 42,3 z říjnových 40,8 bodu i PMI ve službách na 48,7 z říjnových 48,2 bodu.
Polsko: Peněžní zásoba M3 v říjnu vzrostla o 8,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se ve čtvrtek dopoledne dařilo a vůči euru posílila pod hladinu 24,40 CZK/EUR. České měně pomohla lepší čísla z Německa v podobě indexů PMI za listopad. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Z domácích statistik dnes bude zveřejněn indikátor ekonomického sentimentu za listopad (důvěra podnikatelů a spotřebitelů) a očekáváme, že jak v průmyslu, tak i u spotřebitelů dojde k mírnému meziměsíčnímu zlepšení důvěry.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila až k úrovni 22,30 CZK/USD. V odpoledních hodinách část zisků odevzdala. Mírné zisky si včera koruna připsala i vůči polskému zlotému a zamířila pod hladinu 5,60 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint vůči euru posílil lehce pod hladinu 380 HUF/EUR a polský zlotý se pohyboval primárně v rozmezí 4,36 – 4,37 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dopoledne obchodování vrátilo zpět nad hladinu 1,09 USD/EUR, k čemuž pomohlo i mírné zlepšení podnikatelských nálad (PMI) v Německu. Předběžný odhad PMI za eurozónu se tak v listopadu mírně zlepšil jak ve výrobě (43,8 bodu), tak i ve službách (48,2 bodu). Zatím se však nic nemění na faktu, že se oba indexy nacházejí pod neutrální hladinou 50 bodů, což pro ekonomiku eurozóny ve 4. čtvrtletí signalizuje pokles HDP. Odpoledne se obchodování vrátilo zpět k hladině 1,09 USD/EUR, když likvidita na trzích byla kvůli státnímu svátku v USA (Den díkůvzdání) nízká. Dnes budou finanční trhy v USA operovat ve zkráceném režimu. V Německu bude zveřejněn index Ifo za listopad.
Očekávaná data a události
ČR: Indikátor ekonomického sentimentu (listopad)
Německo: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – finálně, Index podnikatelského klimatu Ifo (listopad), Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Lagardeová, Guindos
Polsko: Míra nezaměstnanosti (říjen)
USA: Indexy PMI ve výrobě a ve službách (listopad) – předběžný odhad