Eurozóna: Kompozitní index PMI v listopadu dle předběžného odhadu roste na 55,8 b. Dílčí index PMI ve výrobním sektoru v listopadu roste na 58,6 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb v listopadu roste na 56,6 b.
Německo: Kompozitní index PMI v listopadu dle předběžného odhadu roste na 52,8 b. Dílčí index PMI ve výrobním sektoru v listopadu klesá na 57,6 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb v listopadu roste na 53,4 b.
Polsko: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 14,4 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v listopadu dle předběžného odhadu mírně klesá na 56,5 b. Dílčí index PMI ve výrobním sektoru v listopadu roste na 59,1 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb v listopadu klesá na 57,0 b. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v listopadu klesá na 11 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem nepodařilo umazat ztráty z úvodu týdne. V dopoledních hodinách sice v jejím případě ještě převládal posilující trend, když zamířila na úroveň 25,42 CZK/EUR, po poledni si však začalo zisky připisovat euro a obchodování se přesunulo na hladinu 25,50 CZK/EUR (téměř třítýdenní minima koruny).
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru koruny a amerického dolaru. Dopoledne sice měla česká měna namířeno k hladině 22,55 CZK/USD, zisky si však udržet nedokázala a odpoledne zakončila mírně pod úrovní 22,65 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna včera mírně oslabila, když zamířila na hladinu 5,42 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint prohloubil vůči společné evropské měně ztráty z posledních dnů a zamířil na úroveň 372 HUF/EUR. Na konci odpoledne část ztrát umazal a obchodovalo se na hladině 370 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem v souhrnu mírně oslabil, když zakončil těsně nad hladinou 4,705 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera sice zprvu dařilo euru, které posílilo na hladinu 1,127 USD/EUR, později sice převládl posilující trend dolaru, v závěru odpoledne si však společná evropská měna opět dokázala připsat zisky. Příjemně překvapily předběžné odhady listopadové podnikatelské aktivity v Německu i celé eurozóně. Za jejím zrychleným růstem stojí především výraznější navýšení aktivity v sektoru služeb. Co se týče zpracovatelského sektoru, jeho růst v eurozóně zůstává druhým nejslabším za posledních 17 měsíců (v Německu je růst aktivity v průmyslu nejnižší za posledních 10 měsíců).
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (listopad)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (listopad)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (říjen)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen), Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí), Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 13. listopadu), Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity - finální údaj (listopad), Prodeje novostaveb (říjen), Záznam ze zasedání americké centrální banky (Fed), Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu (říjen)