Eurozóna: Kompozitní index PMI v srpnu dle předběžného odhadu klesá na 49,2 b. Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu klesá na 49,7 b. Index PMI v sektoru služeb v srpnu klesá na 50,2 b.
Německo: Kompozitní index PMI v srpnu dle předběžného odhadu klesá na 47,6 b. Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu roste na 49,8 b. Index PMI v sektoru služeb v srpnu klesá na 48,2 b.
Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v červenci zpomalil na 6,2 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v srpnu dle předběžného odhadu klesá na 45,0 b. Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu klesá na 51,3 b. Index PMI v sektoru služeb v srpnu klesá na 44,1 b. Prodeje nových domů v červenci klesly o 12,6 % m/m. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v srpnu klesá na -8,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny a eura včera převažovalo obchodování v úzkém pásmu v blízkosti hladiny 24,65 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost budou stát dnešní srpnová data z tuzemského konjunkturálního průzkumu.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se české měně zprvu nedařilo, když oslabila až na úroveň 24,90 CZK/USD. Ke konci odpoledne však dokázala prudce posílit z hladiny 24,85 CZK/USD pod hranici 24,70 CZK/USD. I přesto se však koruna pohybuje na svých nejslabších hodnotách od května 2020. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně rovněž dařilo, když v průběhu dne zamířila až na hladinu 5,15 CZK/PLN. Později část zisků odevzdala a zakončila stejně jako v pondělí na úrovni 5,17 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se vůči euru vůbec nedařilo. Maďarský forint v průběhu celého dne převážně oslaboval a zamířil až na hladinu 414 HUF/EUR (na svá minima od poloviny července). Pondělní ztráty vůči euru prohloubil také polský zlotý, který postupně zamířil na úroveň 4,79 PLN/EUR (minima zlotého od konce července). Ke konci odpoledne pak část ztrát umazal a pohyboval se na hladině 4,77 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se celý den obchodovalo pod paritou, euro nad ní zamířilo pouze krátce ke konci odpoledne. Příliš nepotěšily statistiky z amerického ani z evropského trhu. Kompozitní index PMI v rámci eurozóny v srpnu dle předběžného odhadu sice klesl méně, než se čekalo, stále se však nachází pod neutrální 50bodovou hranicí. V USA pak došlo k výraznějšímu propadu aktivity zejména v sektoru služeb, aktivita ve výrobním segmentu stále roste, přestože dochází ke zpomalení tempa růstu. Zklamala také červencová data o prodeji nových domů v USA (nejnižší počet prodaných domů od ledna 2016).
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (srpen)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (červenec)
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (červenec), Rozjednané prodeje nemovitostí (červenec)