Eurozóna: Kompozitní index PMI se podle předběžného odhadu aktuálně pohybuje na úrovni 59,5 bodu, index PMI ve zpracovatelském sektoru se oproti tomu nachází o dva body výše. Index PMI v sektoru služeb nyní činí 59,7 bodu, zatímco spotřebitelská důvěra v tuto chvíli dosahuje hranice -5,3 bodu.
Německo: Kompozitní index PMI se během měsíce srpna drží na hodnotě 60,6 bodu, index PMI ve zpracovatelském sektoru sahá na úroveň 62,7 bodu, kdežto index PMI v sektoru služeb se dle předběžného odhadu statistiků aktuálně drží na hranici 61,5 bodu.
Polsko: Peněžní nabídka M3 se v červenci meziměsíčně zvýšila o 8,8 %.
USA: Dle předběžného odhadu se srpnová hodnota kompozitního indexu PMI pohybuje na úrovni 55,4 bodu. Index PMI ve zpracovatelském sektoru aktuálně činí 61,2 bodu, zatímco index PMI v sektoru služeb dosahuje výše 55,2 bodu. Index národní aktivity v okolí Chicaga se v červenci zastavil na hranici 0,53 bodu. Prodeje stávajících nemovitostí v červenci meziměsíčně povyskočily o rovná dvě procenta.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Kurz české koruny se na úvod nového týdne vyvíjel ve vztahu k jednotné evropské měně poměrně divoce. Kolísal nahoru a dolů, přičemž ve výsledku se na jeho hodnotě změnilo jen málo. Zatímco časně zrána bylo jedno euro na trzích k dostání za 25,55 Kč, pozdě odpoledne si investoři museli připravit o jeden haléř více.
USDCZK & PLNCZK: O poznání jiný příběh se v podání koruny psal na měnovém páru s dolarem. Zprvu sice posilovala americká měna, zásluhou odpoledních zisků ale začala svoji pozici upevňovat právě koruna, které se nakonec podařilo stlačit hodnotu směnného kurz na 21,77 CZK/USD. Pokud jde o devizový trh, na němž se směňuje česká koruna za polský zlotý a naopak, zde de facto k žádným změnám nedošlo. Ráno i odpoledne se totiž kurz držel na úrovni 5,58 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Kosmetických změn doznal směnný kurz maďarského forintu a jednotné evropské měny. Také na tomto páru docházelo v průběhu pondělka k výkyvům na obě strany, přičemž za silnější konec pomyslného provazu nakonec zatáhlo euro, které si z ranní hodnoty 349,9 forintu polepšilo na pozdějších 350,1 HUF/EUR. Pohoršila si i zbylá středoevropská měna - polský zlotý. Na nákup jednoho euro stačilo obchodníkům včera ráno 4,578 zlotého. Pozdě odpoledne však kurz činil již 4,583 PLN/EUR.
EURUSD: Euro zaznamenalo několik významných zisků rovněž na měnovém páru s americkým dolarem. Díky tomu se mu podařilo vyhnat hodnotu kurzu nejvýše za posledních šest dní, a to konkrétně k úrovni 1,174 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Proslov členky výkonné rady ECB Isabel Schnabelové.
Německo: Vývoj HDP (Q2/2021).
Polsko: Vývoj míry nezaměstnanosti (červenec), rozhodnutí tamní centrální banky o základních úrokových sazbách.
USA: Prodej nově postavených nemovitostí (červenec), index výrobní aktivity z okolí Richmondu (srpen).