Polsko: Maloobchodní tržby v červnu klesly o 4,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem nepodařilo umazat ztráty z předešlých dnů, naopak je dále prohloubila, když oslabila nad hranici 24 CZK/EUR (krátce zamířila až na hladinu 24,09 CZK/EUR). Nad touto úrovní se obchodovalo i na konci odpoledne. Koruna se tak nachází na svých nejslabších hodnotách od loňského března. Domácí makroekonomický kalendář byl v pátek prázdný, za pozornost bude dnes stát tuzemský konjunkturální průzkum za červenec.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se nedařilo ani vůči dolaru, kdy pokračoval její oslabující trend z předešlých dnů. Již od ranních hodin oslabovala a po poledni zamířila nad hladinu 21,65 CZK/USD. Později část ztrát umazala a zakončila pod touto úrovní. Na měnovém páru s polským zlotým koruna oslabila na hladinu 5,41 CZK/PLN, později ztráty umazala a zakončila stejně jako ve čtvrtek mírně pod úrovní 5,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru dařilo a umazal tak část ztrát z předešlých dnů. V závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 379,5 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem naopak oslabil, když zamířil mírně nad hladinu 4,46 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si připsal další zisky dolar, obchodovalo se v rozmezí 1,111 – 1,114 USD/EUR. V příštím týdnu zasedají centrální banky v USA i v eurozóně a budou zveřejněny i předstihové indexy v eurozóně (PMI a v Německu Ifo) a předběžné odhady HDP v USA a inflace v Německu, takže je nutné počítat s výrazně vyšší volatilitou na eurodolaru. Vývoj na hlavním měnovém páru pak bude záviset především na výsledcích zasedání obou bank, zejména pak na tom, co budou centrální bankéři signalizovat do dalších měsíců. Počítáme s tím, že trhy mohou být nakonec zklamány, protože se velmi dobře může stát, že nebude řečeno nic nového. Fed velmi pravděpodobně zvýší sazby o 25 bazických bodů, zároveň však neočekáváme, že by šéf Fedu J. Powell oficiálně oznámil ukončení cyklu zvyšování sazeb. ECB opět zvýší úrokové sazby o 25 bodů a zatím stále vypadá připravena dále sazby zvyšovat i v září.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (červenec)
Eurozóna: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (červenec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (červenec), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (červenec)
Německo: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (červenec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (červenec), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (červenec)
Polsko: Peněžní nabídka M3 (červen)
USA: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (červenec), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (červenec), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (červenec), Index národní aktivity v okolí Chicaga (červen)