Eurozóna: Kompozitní index PMI v květnu dle předběžného odhadu roste na 56,9 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesá na 62,8 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 55,1 b. Spotřebitelská důvěra v květnu dle předběžného odhadu roste na -5,1 b.
Německo: Kompozitní index PMI v květnu dle předběžného odhadu roste na 56,2 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesá na 64,0 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 52,8 b.
Polsko: Ceny průmyslových výrobců v dubnu vzrostly o 5,3 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v květnu dle předběžného odhadu roste na 68,1 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 61,5 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb roste na 70,1 b. Prodeje starších domů v dubnu klesly o 2,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se na měnovém páru s eurem v závěru týdne dařilo. Ještě v ranních pátečních hodinách se obchodovalo nad hladinou 25,50 CZK/EUR, již v průběhu dopoledne česká měna zamířila pod tuto úroveň a v závěru odpoledne probíhalo obchodování mírně nad hladinou 25,45 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik bude dnes stát za pozornost květnový konjunkturální průzkum.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru sice koruna dopoledne krátce posílila pod hranici 20,80 CZK/USD, později však tyto zisky odevzdala a zamířila do blízkosti hladiny 20,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně v pátek podařilo umazat jen část čtvrtečních ztrát. V průběhu dne převažovalo obchodování v rozmezí 5,66 – 5,67 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo udržet čtvrteční zisky a dále mírně posílil. V závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 349 HUF/EUR, v průběhu dne forint testoval hladinu 348 HUF/EUR (nejsilnější hodnoty forintu od loňského srpna). V případě polského zlotého převládal po celý den posilující trend, když krátce zamířil až na úroveň 4,485 PLN/EUR. Na konci odpoledne však tyto zisky odevzdal a obchodovalo se těsně pod hranicí 4,50 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne dařilo americkému dolaru, který umazal čtvrteční ztráty a zamířil pod hladinu 1,220 USD/EUR. Euro si tak ani přes příznivá květnová data z průzkumu PMI v eurozóně nedokázalo připsat zisky. Předběžné odhady ukazují, že podnikatelská aktivita v eurozóně díky rozvolňování opatření i nadále roste (souhrnný index se nachází na nejvyšších hodnotách od února 2018). K oživení přitom dochází nejen ve zpracovatelském sektoru, ale také ve službách.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (květen)
Polsko: Průmyslová produkce (duben), Maloobchodní tržby (duben)
USA: Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (duben), Projevy členů americké centrální banky (Fed): Brainard, Bostic