Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle předběžného odhadu poklesla na -18,7 z únorových -8,8 bodu.
Polsko: Míra nezaměstnanosti v únoru stagnovala na 5,5 %.
USA: Prodeje novostaveb v únoru poklesly o 2,0 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru včera dopoledne krátce prudce posílila pod hladinu 24,50 CZK/EUR, avšak v průběhu dne se následně obchodování vrátilo zpět k hladině 24,60 CZK/EUR. I nadále předpokládáme, že koruna v nadcházejících dnech oslabí. Po víkendovém projevu guvernéra České národní banky (ČNB) J. Rusnoka se mohlo zdát, že se centrální bankéři již k dalšímu výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb nechystají. Se současnou vysokou inflací (v únoru CPI meziročně 11,1 %) totiž stejně nic neudělají a na druhé straně riziko výrazného zpomalení HDP se jednoznačně zvyšuje. Poslední rozhovory s dalšími členy bankovní rady (T. Holub) a naposledy i s viceguvernérem M. Morou však tyto předpoklady hodně pozměnily. Mora totiž avizoval, že hlavní úroková sazba bude podle něj muset jít značně nad 5 %, aby zpomalila inflaci. Směrem k březnovému zasedání bankovní rady ČNB navíc avizoval, že podpoří zvýšení sazeb o minimálně 50 bazických bodů. V souhrnu tak bude minimálně trojice centrálních bankéřů (Mora, Benda, Holub) v březnu podporovat výraznější zvýšení sazeb a klíčové bude to, jak se výsledně rozhodne dvojice Rusnok, Nidetzký. Podle nás je zároveň rozumné, že centrální bankéři avizují, že stabilizace kurzu koruny by měla probíhat primárně prostřednictvím sazeb a nikoliv devizovými intervencemi. Část členů ČNB však podle nás naopak přeceňuje vysoké „covidové“ úspory domácností a sílu pracovního trhu při mzdovém vyjednávání.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala v rozmezí 22,20 – 22,45 CZK/USD a vůči polskému zlotému posílila těsně nad hladinu 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve středu v průběhu dne mírně oslabovaly. Maďarský forint zamířil k úrovni 373 HUF/EUR a polský zlotý 4,71 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,10 USD/EUR. Makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku byl v podstatě prázdný. Další jestřábí komentáře přišly od amerických centrálních bankéřů (Fed), konkrétně od L. Mesterové, podle které bude muset Fed letos na některých zasedáních přikročit ke zvýšení sazeb rovnou o 50 bazických bodů. Rychlejší normalizaci měnové politiky již v tomto týdnu avizoval J. Powell či J. Bullard.
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (březen)
Eurozóna: Kompozitní index PMI (březen) – předběžný odhad
Německo: Kompozitní index PMI (březen) – předběžný odhad
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (únor), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 19/3), Index PMI ve výrobním sektoru (březen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Waller, Evans, Bostic