Eurozóna:Kompozitní index PMI v srpnu podle předběžného odhadu vzrostl na 51,8 z červencových 51,5 bodu. Index spotřebitelské důvěry v srpnu poklesl na -7,1 z červencových -6,6 bodu.
Německo:Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu podle předběžného odhadu mírně vzrostl na 43,6 z červencových 43,2 bodu, zatímco PMI v sektoru služeb nepatrně poklesl na 54,4 z červencových 54,5 bodu.
Polsko:Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 2,1 % m/m, respektive o 5,7 % r/r.
USA:Kompozitní index PMI v srpnu předběžně výrazně poklesl na 50,9 z červencových 52,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem pokračovalo ve čtvrtek obchodování v okolí hladiny 25,80 CZK/EUR. Situace v německém průmyslu (PMI) zůstává i v srpnu slabá, což zvyšuje pravděpodobnost, že domácí průmyslová aktivita během léta dále zvolnila.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči dolaru bylo ve čtvrtek omezeno hladinami 23,22 až 23,32 CZK/USD. Z pohledu dolaru je klíčový dnešní odpolední projev J. Powella (Fed). Ztráty si včera připsal polský zlotý. Obchodování se přesunulo těsně nad hladinu 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint oslabil a v závěru odpoledne se pohyboval nad hladinou 328 HUF/EUR, na nejslabších hodnotách od loňského září. Pod prodejním tlakem setrvává vůči euru i polský zlotý, který oslabil až těsně pod hladinu 4,38 PLN/EUR. Během odpoledne následně část ztrát umazal.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek pokračovalo obchodování především v rozmezí 1,107 – 1,111 USD/EUR (vyčkává se na dnešní projev J. Powella). Za pozornost včera stály předběžné srpnové výsledky podnikatelských nálad (PMI) v eurozóně a v USA. Německy výrobní PMI v srpnu mírně vzrostl na 43,6 bodu, s čímž se nepočítalo. Hodnotit však srpnové číslo jako zlepšení ve výrobním sektoru by bylo příliš nadnesené. Faktem totiž je, že se nálada mezi německými průmyslovými podniky drží i nadále hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů, a to především kvůli slabé zahraniční poptávce, problematické situaci v automobilovém sektoru a rizikům v globální ekonomice. Naopak solidní situace zůstává i nadále v německém sektoru služeb. Lepší čísla v srpnu naopak přišla z druhé největší evropské ekonomiky, z Francie, kde vzrostl PMI jak ve výrobě, tak i ve službách, což výsledně přispělo i k mírnému nárůstu kompozitního indexu PMI za celou eurozónu. K prudkému poklesu PMI naopak došlo v srpnu v USA. Klíčovou událostí dneška a vlastně i celého týdne bude očekávaný projev J. Powella (šéf Fedu) v 16 hod. na konferenci v americkém Jackson Hole, od kterého lze očekávat výrazný dopad na kurz amerického dolaru.
Očekávaná data a události
Polsko: Peněžní nabídka M3 (červenec)
USA: J. Powell (Fed) – projev na konferenci v Jackson Hole, Prodeje novostaveb (červenec)