Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v březnu přebytkem ve výši 27,3 mld. eur.
Polsko:Důvěra mezi průmyslovými podniky v květnu mírně poklesla na 5,0 bodu oproti 5,4 bodu v dubnu.
USA:Prodeje starších domů v dubnu vzrostly o 1,7 % m/m na 5,45 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V závěru minulého týdne obchodování koruny vůči euru nadále probíhalo těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. V pátek nebyla zveřejněna žádná významnější ekonomická data, která by mohla kurz koruny jakkoliv ovlivnit. Domácí ekonomický kalendář je v tomto týdnu téměř prázdný a koruna tak nebude mít příliš možností reagovat na impulsy z domácí ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Vzhledem k absenci důležitějších ekonomických data z eurozóny i z USA probíhalo v pátek obchodování na měnovém páru koruny s americkým dolarem nad hladinou 24 CZK/USD, ponejvíce v pásmu 24,05 – 24,15. Dolar v posledních týdnech těží z rostoucích sázek na červnové zvýšení úrokových sazeb v USA a další posílení americké měny tak z tohoto důvodu nelze vyloučit ani v nadcházejícím týdnu. Vůči polskému zlotému si koruna i v pátek připsala mírné zisky a posílila na dohled 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn i v pátek dále oslaboval polský zlotý, který se v závěru týdne pohyboval až na úrovni 4,425 PLN/EUR. Polská měna se tak vrátila do blízkosti minim z první poloviny května. Zlotý sice v první polovině minulého týdne posílil, když agentura Moody´s nesnížila Polsku rating, avšak od středy zlotý opět ztrácel. V pátek vůči euru oslabovala i druhá regionální měna - maďarský forint. Obchodování se pomalu přesouvalo k úrovni 317 HUF/EUR. V pondělí ráno však forint otevíral na výrazně nižších hodnotách – pod hladinou 315 HUF/EUR. Důležitým kurzotvorným faktorem bude v tomto týdnu úterní zasedání maďarské centrální banky (MNB).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek obchodovalo primárně v rozmezí 1,12 – 1,123 USD/EUR. Poklidný charakter obchodování měla na svědomí absence důležitějších ekonomických statistik. V tomto týdnu mohou do kurzu promluvit předstihové indikátory (PMI a Ifo), v USA ještě například objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.