ČR: Bankovní rada České národní banky zvýšila hlavní úrokovou sazbu 1 p. b. na 3,75 %.
Polsko: Peněžní nabídka M3 v listopadu vzrostla o 10,1 % r/r.
USA: Hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí finálně vzrostl o 2,3 % k/k anualizovaně. Spotřebitelská důvěra v prosinci vzrostla na 115,8 z listopadových 111,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu odpoledne posílila poté, co bankovní rada ČNB zvýšila úrokové sazby rovnou o 100 bazických bodů a hlavní sazba, dvoutýdenní repo, se tak nově nachází na 3,75 %. Ke konci čtvrtečního odpoledne se koruna pohybovala již jen těsně pod hladinou 25,10 CZK/EUR (jedná se o letošní maximum české měny). Guvernér J. Rusnok na tiskové konferenci zdůvodnil razantní zvýšení sazeb realizací proinflačních rizik ve srovnání s listopadovou prognózou ČNB (rychlejší růst inflace, slabší kurz koruny a silnější růst spotřeby domácností). Razantní prosincové zvýšení sazeb ze strany ČNB zároveň nelze brát jak konečnou úroveň. J. Rusnok uvedl, že hlavní úroková sazba může jít s ohledem na velmi prudký růst inflace i výrazně nad 4 %. Cyklus utahování měnové politiky tak podle nás může nakonec kulminovat až ve 2. čtvrtletí příštího roku s hlavní sazbou až těsně pod 5 %. V tomto ohledu však bude lepší vyčkat na lednovou inflaci (bude zveřejněna na začátku února). V závěru letošního, případně na začátku příštího roku, je podle nás stále pravděpodobnější, že koruna zamíří pod hranici 25 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna za významného přispění ČNB posílila až pod hladinu 22,20 CZK/USD a vůči polskému zlotému na 5,41 CZK/PLN. Především vůči středoevropským měnám může koruna s ohledem na rozhodnutí ČNB do konce letošního roku dále posilovat.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se ve středu vůči euru pohybovaly tzv. do strany. Maďarský forint v rozmezí 367 – 369 HUF/EUR a polský zlotý v rozmezí 4,62 – 4,64 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu posílilo a obchodování se v závěru odpoledne přesunulo k hladině 1,135 USD/EUR, ačkoliv zveřejněná čísla z americké ekonomiky byla vesměs pozitivní. To platí jak pro rychlejší růst HDP, tak i pro prosincovou spotřebitelskou důvěru.
Očekávaná data a události
USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE (listopad), Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (listopad), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (prosinec)