Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v září schodkem ve výši 8,1 mld. eur. Spotřebitelská důvěra v listopadu dle předběžného odhadu roste na -23,9 b.
Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) ponechala úrokové sazby beze změny, hlavní sazba zůstává 13,0 %.
Polsko: Růst mezd v soukromém sektoru v říjnu zpomalil na 13,0 % r/r. Růst zaměstnanosti v říjnu zrychlil na 2,4 % r/r. Růst průmyslové produkce v říjnu zpomalil na 6,8 % r/r. Růst cen průmyslových výrobců v říjnu zpomalil na 22,9 % r/r.
USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v listopadu roste na -9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna včera na měnovém páru s eurem mírně oslabila. Zatímco ještě ráno se obchodovalo pod hladinou 24,35 CZK/EUR, odpoledne zakončila mírně nad touto úrovní. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost bude v tomto týdnu stát tuzemský listopadový konjunkturální průzkum.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se naopak české měně podařilo mírně posílit, když zamířila pod hladinou 23,70 CZK/USD. Na měnovém páru polského zlotého a eura se včera obchodovalo v rozmezí 5,16 – 5,18 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se na měnovém páru maďarského forintu a eura obchodovalo nad hladinou 408 HUF/EUR, po poledni v případě forintu převládl posilující trend a v závěru odpoledne se pohyboval na úrovni 407 HUF/EUR. Maďarská centrální banka (MNB) ponechala dle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny (13 %), již po druhé v řadě. V boji proti rostoucí inflaci tak nyní i nadále zůstává hlavním nástrojem jednodenní depozitní sazba ve výši 18 %. Polský zlotý v souhrnu mírně oslabil. V průběhu dne sice zamířil nad hladinu 4,715 PLN/EUR, část ztrát ale umazal a v závěru dne se obchodovalo v blízkosti úrovně 4,706 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera převažovalo obchodování v rozmezí 1,025 – 1,028 USD/EUR, společná evropská měna mírně posílila. Příjemně překvapil předběžný odhad listopadové spotřebitelské důvěry v eurozóně, která vzrostla více, než se čekalo (na -23,9 b. vs. tržní odhad -26 b.). Stále však zůstává na velmi nízkých úrovních.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (listopad), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (listopad), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (listopad)
Německo: Kompozitní index PMI – předběžný odhad (listopad), Index PMI ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (listopad), Index PMI v sektoru služeb – předběžný odhad (listopad)
Polsko: Maloobchodní tržby (říjen)
USA: Záznam ze zasedání Fedu, Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (říjen), Kompozitní index PMI, Index PMI v sektoru služeb a ve zpracovatelském sektoru – předběžný odhad (listopad), Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity (listopad), Prodeje novostaveb (říjen), Stavební povolení – finální údaj (říjen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 19.11.)