Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v říjnu poklesl na -15,5 ze zářijových -13,9 bodu.
Německo: Index spotřebitelské důvěry GfK v průzkumu na listopad poklesl na -3,1 ze říjnových -1,7 bodu.
Polsko: Peněžní nabídka M3 v září zrychlila na 17,0 % r/r ze srpnových 16,2 % r/r.
USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 17. října zpomalil na 787 tis. Prodeje starších domů v září vzrostly o 9,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek vůči euru mírně posílila. Dopoledne byla neúspěšně testována hladina 27,30 CZK/EUR a ke konci odpoledne se obchodování přesunulo těsně pod úroveň 27,20. Poslední roky byly ve znamení poklesu vládního dluhu, a to jak v absolutní výši (konkrétně u roku 2019 to však neplatilo), tak především relativně k HDP. Včera zveřejněná čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázala, že v poměru k HDP konsolidovaný hrubý dluh sektoru vládních institucí činil 30,24 %, což Česko řadí k zemím EU, která má jeden z nejnižších poměrových vládních dluhů k HDP. Kde ty loňské sněhy jsou. Jeden rok, jedna pandemie, dvě celonárodní karantény a vládní dluh k HDP se letos posune ke 40 % k HDP. Letošní schodek státního rozpočtu naplánovaný na 500 mld. korun (realitou bude pravděpobně schodek kolem 400 mld.) a návrh schodku na příští rok ve výši 320 mld. korun naznačují, že v několikaletém nadhledu vládní dluh dále razantně poroste.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve čtvrtek pohybovala v okolí hranice 23 CZK/USD a na měnovém páru s polským zlotým zamířila pod 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 364–365 HUF/EUR. Polský zlotý dokázal v souhrnu za celý den mírně posílit a zavíral na úrovni 4,57 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro oslabilo a odevzdalo středeční zisky. V závěru odpoledne se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,183 USD/EUR. Druhá vlna pandemie Covid-19 se již v Evropě naplno rozjíždí. Z velkých zemí eurozóny si zatím nejlépe vede Německo, ale i zde začínají covidová čísla zrychlovat (sedmidenní klouzavé průměry počtu nově nemocných i zemřelých). Pokud bude i Německo dále výrazněji zpřísňovat protikoronavirová opatření, což je vysoce pravděpodobné, tak to pro euro rozhodně není dobrá zpráva. Indexy PMI za říjen dnes poodhalí náladu mezi podnikateli, když výraznější pokles důvěry lze očekávat především v sektoru služeb.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (říjen) – předběžný odhad
Německo: Kompozitní index PMI (říjen) – předběžný odhad
Polsko: Míra nezaměstnanosti (září)
USA: Kompozitní index PMI (říjen) – předběžný odhad