Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v září předběžně poklesla na -28,8 ze srpnových -25 bodů.
Polsko: Peněžní nabídka M3 v srpnu zrychlila na 7,4 % r/r z červencových 6,2 % r/r
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 17/9 činily 213 tis. Index vývoje americké ekonomiky CB v srpnu poklesl o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek odehrávalo bez výraznějších výkyvů v blízkosti hladiny 24,65 CZK/EUR, když čtvrtek byl méně zajímavý na makroekonomické statistiky i na geopolitická překvapení. Stále platí, že stabilitu kurzu koruny intervencemi jistí ČNB. Včerejší rozhovor s viceguvernérkou ČNB E. Zamrazilovou potvrdil, že na zářijovém zasedání bankovní rady bude hlasovat pro stabilitu sazeb. Podle ní z dat, která za posledních šest týdnů přišla, není žádná informace, která by byla proinflační.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve čtvrtek pohybovala v okolí hranice 25 CZK/USD. O tom, zde koruna oslabí výrazněji nad hranici 25, se rozhoduje na eurodolaru. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabila k hladině 5,18 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si ve čtvrtek další výrazné ztráty vůči euru nepřipsaly. Maďarský forint se v závěru čtvrtečního odpoledne pohyboval v blízkosti hladiny 408 HUF/EUR a polský zlotý kolem 4,77 PLN/EUR. Zhoršený sentiment na finančních trzích však může středoevropské měny opět velmi rychle dostat pod prodejní tlak.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se euro vůči americkému dolaru pohybovalo v rozmezí 0,982 – 0,99 USD/EUR. Finanční trh ještě vstřebával středeční zasedání americké centrální banky (Fed), které potvrdilo, že s rychlým zvyšováním úrokových sazeb v USA je nutné počítat minimálně i ve 4. čtvrtletí. Ostatně Fed nebyl v tomto týdnu s razantním zvyšováním sazeb osamocen, když včera sazby zvyšovaly sazby i centrální banky ve Velké Británii, ve Švýcarsku, v Norsku a v Japonsku tamní BoJ přistoupila k devizovým intervencím. A další zvyšování sazeb lze ve 4. čtvrtletí očekávat i od Evropské centrální banky (ECB). Včera I. Schnabelová z vedení ECB uvedla, že inflace je stále moc vysoko a další zvyšování sazeb je nezbytné navzdory skutečnosti, že eurozóna stojí před hospodářským útlumem. To, jak si evropská ekonomika vede na konci 3. čtvrtletí, dnes naznačí indexy podnikatelských nálad PMI za září. Nálada mezi evropskými podniky se v létě propadla pod neutrálních 50 bodů a září přinese další zhoršení ve výrobě i ve službách.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (srpen) – předběžný odhad
Německo: Kompozitní index PMI (srpen) – předběžný odhad
Polsko: Míra nezaměstnanosti (srpen)
USA: Kompozitní index PMI (srpen) – předběžný odhad, projevy centrálních bankéřů (Fed) – J. Powell