Eurozóna:Evropská centrální banka ponechala na čtvrtečním zasedání úrokové sazby i programy nákupů cenných papírů (APP, PEPP) beze změny. Spotřebitelská důvěra v červenci podle předběžného odhadu poklesla na -4,4 z červnových -3,3 bodu.
Polsko:Peněžní zásoba M3 v červnu zpomalila na 7,4 % r/r z květnových 9,0 % r/r.
USA:Index národní aktivity vydávaný pobočkou v červnu poklesl na 0,09 z květnových 0,26 bodu. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 17. července překvapivě vzrostl na 419 tis. Prodeje starších domů v červnu vzrostly o 1,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek ráno posílila a ve zbytku dne převažovaly obchody těsně nad hladinou 25,60 CZK/EUR. Dopad Zasedání Evropské centrální banky na kurz koruny byl navzdory očekáváním jen velmi omezený.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila k úrovni 21,70 CZK/USD a na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo na horní straně hladiny 5,60 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera dařilo. Maďarský forint posílil z ranních 360 až na 357 HUF/EUR. Polský zlotý odpoledne testoval hladinu 4,56 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 1,177 – 1,183 USD/EUR. Zisky eura byly pouze krátkodobé a zasedání Evropské centrální banky (ECB) se do kurzu výrazněji nepromítlo. Dnes bude eurodolar pod vlivem indexů PMI. Ch. Lagardeová sice dopředu upozorňovala, že čtvrteční zasedání ECB přinese důležité změny, avšak nic zásadně nového zveřejněno vlastně nebylo a včerejší zasedání tak bylo částečně opakováním toho z před dvou týdnů, kdy ECB publikovala výsledky strategické revize měnové politiky. I tržní reakce na ECB byla včera velmi umírněná. Samotné čtvrteční zasedání se týkalo primárně dvou oblastí – (1) dopadů strategické revize na signalizaci měnové politiky (forward guidance) a na klíčové úrokové sazby a (2) hodnocení ekonomiky eurozóny a pandemických opatření. Samotné nastavení aktuálních parametrů měnové politiky se nezměnilo – úrokové sazby (diskontní sazba a hlavní refinanční sazba) zůstaly beze změny, stejně jako programy nákupů cenných papírů APP a PEPP. Pokud jde o výhled na měnovou politiku, tak ECB předpokládá, že úrokové sazby zůstanou beze změny do té doby, než se inflace udržitelně nedostane na 2 % inflační cíl a po určitou dobu může dočasně ECB tolerovat i inflaci lehce nad 2 %. Vzhledem k tomu, že ECB neočekává, že by se do roku 2023 dostala inflace udržitelně na 2 %, tak jakákoliv změna v sazbách směrem nahoru je ve dvouletém horizontu téměř vyloučená.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (červenec) – předběžný odhad
Německo: Kompozitní index PMI (červenec) – předběžný odhad
Polsko: Míra nezaměstnanosti (červen)
USA: Kompozitní index PMI (červenec) – předběžný odhad