Polsko: Peněžní nabídka M3 v červnu zrychlila na 18,1 % r/r z květnových 16,0 % r/r.
USA: Prodeje starších domů v červnu vzrostly o 20,7 % m/m. Index cen nemovitostí v květnu poklesl o 0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru po výrazném úterním posílení ve středu mírně oslabila a část úterních zisků odevzdala. V průběhu dne se obchodovalo primárně v rozmezí 26,32 – 26,42 CZK/EUR. Z pohledu nejbližšího vývoje je důležitá hladina 26,50 CZK/EUR. Pokud se bude koruna pohybovat pod touto hladinou, je pravděpodobnější další posílení české měny. K nastavení měnové politiky České národní banky (ČNB) se včera vyjádřil další z členů bankovní rady, konkrétně viceguvernér T. Nidetzký. Prohlásil, že v současné době není potřeba měnověpoliticky reagovat a použití nekonvenčních nástrojů měnové politiky zůstává stále jen teoretické. Zároveň kvitoval skutečnost, že v domácí ekonomice spíše ustupují dezinflační obavy.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si vůči americkému dolaru připsala ve středu další zisky, avšak ve srovnání s úterým o poznání menší. Během středečního odpoledne převažovalo obchodování pod hladinou 22,80 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna ve středu naopak oslabila a obchodování se přesunulo na 5,97 CZK/PLN ke konci odpoledne.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se ve středu dařilo více než koruně. Maďarský forint posílil hlouběji pod hladinu 350 HUF/EUR, kde se obchodovalo naposledy ke konci června. Polský zlotý posílil pod hladinu 4,42 PLN/EUR, což je více jak měsíční maximum polské měny.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve středu dále posilovalo euro, které na začátku odpoledne testovalo hladinu 1,16 USD/EUR (nejsilnější hodnoty eura od října 2018) a těsně pod 1,16 se následně obchodovalo po zbytek odpoledne. Společné evropské měně pomáhala euforie z dohody o záchranném programu EU v kombinaci s technickými faktory obchodování. K záchrannému programu se vyjádřila i prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeová, podle které mohl být program lepší ve smyslu většího podílu dotací oproti půjčkám. Lagardeová v posledních měsících výrazně apelovala na nutnost podpořit evropskou ekonomiku skrz expanzivní fiskální politiku na společné evropské bázi.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (červenec)
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentury GfK (srpen)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (červen)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 18. července), Index vývoje americké ekonomiky (červen)