Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červnu předběžně mírně vzrostla na -16,1 z květnových -17,4 bodu.
Polsko: Maloobchodní tržby v květnu poklesly o 1,0 % m/m a o 6,8 % r/r.
Velká Británie: Tamní centrální banka (BoE) zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,50 p. b. na 5 %.
USA: Index vývoje americké ekonomiky podle průzkumu pobočky Fedu v Chicagu v květnu poklesl na hodnotu -0,15 z dubnových +0,14. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 17/6 činily 264 tis. Prodeje starších domů v květnu vzrostly o 0,2 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila a obchodování se přesunulo pod hladinu 23,70 CZK/EUR. Koruně během dne pomáhal vývoj v regionu, když vůči euru posiloval i polský zlotý. Domácí makroekonomický kalendář byl včera po středečním zasedání bankovní rady ČNB prázdný a podobně tomu bude i dnes. Zatímco ČNB se sazbami ve středu nehýbala, tak včera měly zasedání i další evropské centrální banky, přičemž v Norsku a ve Velké Británii centrální bankéři shodně překvapily zvýšením sazeb o 50 bazických bodů. Nutno poznamenat, že ve srovnání s ČNB začaly obě instituce se zvyšováním sazeb o poznání později a aktuální inflace v těchto zemích na rozdíl od ČR stále překvapuje vyššími hodnotami. Z domova stála za pozornost informace, že vláda schválila předběžný návrh státního rozpočtu pro rok 2024 se schodkem 235 mld. korun.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si včera koruna připsala další zisky a během dne krátce posílila pod hladinu 21,50 CZK/USD. Na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování v okolí hladiny 5,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval kolem hladiny 370 HUF/EUR. Další zisky si vůči euru připsal polský zlotý, který krátce posílil až nad hladinu 4,42 PLN/EUR a to navzdory slabému květnovému maloobchodu v Polsku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodování na eurodolaru dostalo krátce nad hranici 1,10 USD/EUR, kde se však dlouho neudrželo. Makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku opět nebyl příliš atraktivní a jak v eurozóně, tak v USA byla zveřejněna spíše méně sledovaná data. Nic nového nesdělil ve včerejším projevu ani šéf Fedu J. Powell. Z pohledu makrodat dnešek nabídne červnové indexy PMI z Francie a z Německa a v případě opětovně slabších čísel z výroby by mohlo být dopolední obchodování na eurodolaru živější.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (červen) – předběžný odhad¨
Německo: Indexy PMI ve výrobě a ve službách (červen) – předběžné odhady