Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v květnu dle předběžného odhadu mírně vzrostla na -21,1 b.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v dubnu vzrostly o 2,8 % m/m a o 33,5 % r/r.
Polsko: Mzdy v soukromém sektoru v dubnu vzrostly o 14,1 % r/r. Růst zaměstnanosti v dubnu zrychlil na 2,8 % r/r. Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 13,0 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v dubnu vzrostly o 23,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se v závěru týdne podařilo na měnovém páru s eurem mírně posílit, na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 24,65 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl sice v pátek prázdný, za pozornost však stál zveřejněný zápis z mimořádného zasedání České národní banky (ČNB) ze dne 12. května. Na tomto zasedání bankovní rada rozhodla o zahájení intervencí na devizovém trhu, pro přitom byla většina (přesný poměr hlasů se v tomto případě nezveřejňuje) a dle záznamu se jednání nezúčastnil V. Benda. K tomuto rozhodnutí rada došla v souvislosti s oslabováním koruny, které vedlo v situaci vysoké inflace k nepřiměřenému uvolňování měnových podmínek. ČNB zároveň chtěla vyslat jasný signál, že je pro dosažení 2% inflačního cíle připravena použít všechny své nástroje. Bankovní rada také rozhodla, že po dobu provádění intervencí bude přerušen program odprodeje části výnosů z devizových rezerv.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v dopoledních hodinách zamířila pod hladinu 23,30 CZK/USD, později však zisky odevzdala a zakončila na úrovni 23,35 CZK/USD. Čtvrteční zisky si však udržela. Vůči polskému zlotému česká měna mírně oslabila, na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 5,33 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Na měnovém páru maďarského forintu a eura se v pátek obchodovalo převážně v rozmezí 382,5 – 384,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se podařilo vůči společné evropské měně posílit, na konci odpoledne se pohyboval na úrovni 4,62 PLN/EUR. Závěr týdne patřil statistikám z polské ekonomiky, zejména pak tamního průmyslu. Produkce v tomto odvětví v dubnu meziročně vzrostla o 13,0 % r/r, což je sice solidní nárůst, avšak nutno podotknout že tempo růstu produkce zpomalilo z březnových 17,3 % r/r a zaostává mírně za tržními odhady (+16,2 % r/r). Zároveň výrazně rostou také výrobní ceny (+23,3 % r/r), nejvíce od roku 1995. Rekordní nárůst byl pak v dubnu zaznamenán v případě mezd v soukromém sektoru (+14,1 % r/r), zaměstnanost se zde zvýšila nejvíce od června 2021.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo zejména americkému dolaru, který si připsal mírné zisky a zakončil těsně nad hladinou 1,055 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (květen)
Polsko: Maloobchodní tržby (duben)
USA: Index národní aktivity v okolí Chicaga (duben)