ČR: Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo v roce 2020 v relaci k HDP schodkem ve výši 6,2 % a zadlužení se zvýšilo na 38,1 %.
Eurozóna: Evropská centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0 % a depozitní sazbu na -0,50 %. Spotřebitelská důvěra v dubnu podle předběžného odhadu vzrostla na -8,1 z březnových -10,8 bodu.
Polsko: Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 15,0 % m/m, respektive o 15,2 % r/r.
USA: Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu v březnu vzrostl na 1,71 z únorových -1,2 bodu. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 17. dubna poklesl na 576 tis. Prodeje starších domů v březnu poklesly o 3,7 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek odehrávalo pod hladinou 25,90 CZK/EUR a česká měna si tak dokázala udržet středeční zisky. Z domácích statistik stál včera za pozornost pouze potvrzený výsledek hospodaření sektoru vládních institucí za loňský rok. Dnes je domácí makroekonomický kalendář prázdný.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek v průběhu dne mírně posilovala, avšak ke konci odpoledne tyto zisky odevzdala. Převažovalo obchodování v širším okolí hladiny 21,50 CZK/USD. Mírné zisky hlouběji pod hladinou 5,70 CZK/PLN si koruna v souhrnu za čtvrtek přispala vůči polskému zlotému.
EURHUF & EURPLN: Nejslabší měnou středoevropského regionu byl včera opět maďarský forint, který oslabil až na úroveň 364 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého se odehrávalo v širším okolí hladiny 4,56 PLN/EUR. Zlotému nepomohla silná březnová čísla z polského maloobchodu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek mírně oslabilo a ke konci odpoledne se nacházelo v blízkosti hladiny 1,202 USD/EUR. Část trhu mohla být zklamána tím, že Evropská centrální banka (ECB) zatím neprobírala snížení tempa nákupů cenných papírů v rámci programu PEPP. O poznání větší šance na diskuzi kolem programu PEPP podle nás nabídne červnové zasedání ECB. Jinak zasedání ECB nepřekvapilo. S úrokovými sazbami se nehýbalo a program nákupů cenných papírů (PEPP) zůstává v platnosti v celkovém objemu 1,85 biliónu eur minimálně do konce března 2022. ECB potvrdila že tempo růstu nákupů cenných papírů v rámci PEPP bude ve 2. čtvrtletí probíhat rychlejším tempem než na začátku letošního roku. Na tiskové konferenci prezidentka ECB Ch. Lagardeová nastínila pozitivní vyhlídky na hospodářské oživení, k čemuž by měla pomáhat silnější globální poptávka, expanzivní fiskální politika a postupně se zrychlující očkování.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (duben) – předběžný odhad, Projev prezidentky Evropské centrální banky Ch. Lagardeové
Německo: Kompozitní index PMI (duben) – předběžný odhad