Eurozóna:Běžný účet platební bilance v lednu vykázal přebytek 17 mld. eur.
Polsko: Peněžní nabídka M3 v únoru zrychlila na 7,4 % r/r z lednových 6,9 % r/r.
USA:Americký Fed zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do rozmezí 4,75 – 5,00 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru během středy vymazala další část ztrát z minulého týdne a posílila na 23,70 CZK/EUR. Úterní i středeční posílení koruny souhrnem o 30 haléřů jde dát do souvislosti s poklesem nervozity a rizikové averze na finančních trzích, když od začátku týdne rostou i výnosy na evropských státních dluhopisech a daří se i akciím. Z technického pohledu důležitou úroveň představuje hladina 23,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera opět prázdný, a pokud nepočítáme v pátek publikované konjunkturální průzkumy, tak nejbližší důležitou událost představuje až zasedání bankovní rady České národní banky v příštím týdnu. Vývoj koruny bude tak i ve druhé polovině týdne dominantně odvislý od sentimentu na finančních trzích.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera opět posílila a v průběhu dne se obchodovalo lehce pod hranicí 22 CZK/USD. V reakci na zasedání Fedu koruna později večer posílila až na 21,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodování přesunulo k hladině 5,05 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Z pokračujícího poklesu rizikové averze včera částečně těžil i maďarský forint, který posílil na 388 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo v širším okolí hladiny 4,69 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo včera v průběhu dne ovlivněno vyčkáváním na večerní výsledek zasedání americké centrální banky (Fed) a tak se obchodovalo v úzkém pásmu 1,076 – 1,08 USD/EUR. Večer po zveřejnění výsledků zasedání Fedu a následně po zahájení tiskové konference s šéfem J. Powellem euro skokově posílilo až na 1,09 USD/EUR. Fed v souladu s předpoklady zvýšil hlavní sazbu o 25 bodů do rozmezí 4,75 – 5 %, což je nejvýše od září 2007. A ve 2. čtvrtletí ještě rozhodně nelze vyloučit mírné zvýšení sazeb – na základě nové prognózy Fedu do rozmezí 5 – 5,25 %. Powell během tiskové konference prohlásil, že neočekává, že by se měly letos sazby začít snižovat. Americký bankovní systém je podle něj odolný, ale současný vývoj v bankovním sektoru patrně povede k horšímu přístupu ekonomických subjektů k úvěrům a k omezení ekonomické aktivity. Výraznějších změn nedoznala kromě HDP ani nová prognóza Fedu. V souhrnu podle nás rozhodnutí Fedu nepůsobilo zdaleka tak holubičím dojmem, jak část trhu očekávala a i skokové oslabení eura není podle nás úplně opodstatněné. Uvidíme ve druhé polovině týdne, zdali euro zisky ze středečního večera dokáže udržet. Moc bychom na to nesázeli.
USA: Stavební povolení a prodeje nemovitostí (únor), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 18/3), Index národní aktivity vydávaný pobočkou Fedu v Chicagu (únor)