Eurozóna: Běžný účet platební bilance skončil v lednu po očištění přebytkem ve výši 22,6 mld. eur. Stavební produkce v lednu vzrostla o 3,9 % m/m a o 4,1 % r/r.
Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v únoru zrychlil na 8,0 % r/r.
Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) navýšila hlavní úrokovou sazbu na 4,4 %.
USA: Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v březnu vzrostl na 13,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se zprvu v ranních hodinách obchodovalo v blízkosti hladiny 24,65 CZK/EUR, postupně se obchodování přesunulo do širšího okolí úrovně 24,70 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný, za pozornost bude v tomto týdnu stát tuzemský březnový konjunkturální průzkum. Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) T. Holub před nadcházejícím zasedáním v příštím týdnu uvedl, že se pravděpodobně přikloní k dalšímu výraznějšímu utažení sazeb, současně je však otevřený debatě o březnovém navýšení na 5 % a v květnu poté dále nad tuto úroveň. Podotkl také, že lze na zasedání očekávat pestrou škálu názorů, jelikož kvůli válce na Ukrajině by tuzemská inflace měla v létě dosáhnout 13-14 % a zároveň bude pravděpodobně zasažen meziroční ekonomický růst, který se může i zastavit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si česká koruna v úterý v souhrnu mírně pohoršila. V závěru odpoledne probíhalo na tomto měnovém páru obchodování mírně nad hladinou 22,40 CZK/USD. Mírné ztráty si česká měna včera připsala také vůči polskému zlotému. Zatímco ještě ráno se obchodovalo na úrovni 5,25 CZK/PLN, odpoledne koruna zakončila na hladině 5,28 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který po zasedání maďarské centrální banky (MNB) posílil na hladinu 370 HUF/EUR na konci odpoledne. MNB přistoupila k navýšení hlavní úrokové sazby o 100 bazických bodů na 4,4 %, zatímco trh odhadoval navýšení o 75 bazických bodů na 4,15 %. Zároveň jde o nejvyšší sazbu od května 2013, maďarská centrální banka se tak (již desátým navýšením v řadě) snaží utlumit silné inflační tlaky (spotřebitelská inflace v únoru vzrostla na čtrnáctileté maximum – 8,3 % r/r) a podpořit slábnoucí forint. Mírné zisky vůči společné evropské měně si včera připsal také polský zlotý. Na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 4,68 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v ranních hodinách obchodovalo pod úrovní 1,10 USD/EUR, v průběhu dne převládal posilující trend eura, které zakončilo na hladině 1,102 USD/EUR. Oproti pondělku však přesto v souhrnu mírně oslabilo.