Německo: Index podnikatelského prostředí Ifo v únoru roste na 98,9 b. Dílčí index hodnocení současné situace roste na 98,6 b. Dílčí index očekávání roste na 99,2 b.
Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) dle očekávání zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 3,4 %.
Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v lednu zpomalil na 7,7 % m/m.
USA: Kompozitní index PMI v únoru dle předběžného odhadu roste na 56,0 b. Index PMI ve zpracovatelském sektoru roste na 57,5 b. Index PMI v sektoru služeb roste na 56,7 b. Spotřebitelská důvěra CB v únoru klesá na 110,5 b. Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v únoru klesá na 1,0 b. Index cen nemovitostí v prosinci vzrostl o 1,2 % m/m a o 17,6 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna včera na měnovém páru s eurem oslabila, již v ranních hodinách zamířila nad hladinu 24,45 CZK/EUR, kde se převážně obchodovalo i po zbytek dne. Vývoj koruny pro nejbližší dny zůstává trochu s otazníkem. Geopolitické riziko sice kvůli Ukrajině vzrostlo, avšak v úterý během dne to na finančních trzích příliš vidět nebylo a středoevropské měny včetně koruny byly vzhledem k okolnostem celkem v klidu. I nadále platí, že nejbližší důležitou technickou rezistenci z pohledu koruny představuje pásmo 24,50 – 24,60 CZK/EUR. Výraznější oslabení koruny by bylo ve hře, pokud by konflikt na Ukrajině dále eskaloval, anebo pokud se začnou finanční trhy na současný vývoj dívat trochu z jiného úhlu pohledu.
USDCZK & PLNCZK: Česká měna v úterý oslabila také vůči americkému dolaru a prohloubila tak pondělní ztráty. Odpoledne zakončila na úrovni 21,60 CZK/USD. Koruně se příliš nedařilo ani na měnovém páru s polským zlotým. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo na hladině 5,37 CZK/PLN, v průběhu dne ale převládal oslabující trend koruny, která zamířila na úroveň 5,39 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu. Připsal si tak zisky vůči společné evropské měně i přesto, že maďarská centrální banka (MNB) zvýšila hlavní úrokovou sazbu v souladu s tržním očekáváním (o 50 bazických bodů na 3,4 %). Jde však o nejvyšší sazbu od října 2013. Lednová inflace dosáhla patnáctiletých maxim (+7,9 % r/r) a nachází se tak výrazně nad cílem centrální banky (2-4 %). Již ráno forint zamířil na úroveň 355,5 HUF/EUR, v jejíž těsné blízkosti se obchodovalo i na konci odpoledne. Polskému zlotému se naopak nedařilo a prohloubil vůči euru ztráty z úvodu týdne, když zakončil na hladině 4,54 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice v dopoledních hodinách posilovalo euro, když zamířilo k hladině 1,137 USD/EUR, odpoledne však zisky odevzdalo a zakončilo na stejné hladině jako v pondělí (1,134 USD/EUR).
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (leden)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – finální údaj (leden)