Polsko:Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,1 % m/m a o 0,6 % r/r. Průmyslová produkce v červenci po sezonním očištění vzrostla o 0,9 % m/m a 3,7 % r/r.
USA:Prodeje starších domů v červenci vzrostly o 2,5 % m/m na 5,42 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se i ve středu odehrávalo primárně v blízkosti hladiny 25,80 CZK/EUR, s tím, že v průběhu dne koruna pozvolně oslabovala a ke konci odpoledne se pohybovala cca 2 haléře na zmíněnou hladinou 25,80. Domácí makroekonomický kalendář byl opět prázdný a domácí politiku koruna opět úspěšně ignorovala. Ani dnes není naplánováno zveřejnění významnějších domácích statistik. Za pozornost však bude nepochybně stát německý index PMI ve výrobním sektoru za srpen, když vývoj v německém zpracovatelském průmyslu lze brát jako důležitý vpřed hledící indikátor i pro průmysl český. Zde je nutné podotknout, že data z německého průmyslu nebyla v posledních měsících zrovna optimistická a lze předpokládat, že v srpnu k žádné změně k lepšímu nedošlo.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem pokračovalo ve středu během dne poměrně poklidné obchodování, a to především v rozmezí 23,22 – 23,27 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna oslabila o necelé dva haléře a ke konci středečního odpoledne se nacházela na úrovni 5,93 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se ve středu maďarský forint pohyboval v rozmezí 327 – 327,50 HUF/EUR. Polský zlotý dokázal posílit a během odpoledne testoval úroveň 4,35 PLN/EUR. Polský průmysl v červenci částečně napravil slabou červnovou produkci, ačkoliv výsledek mírně zaostal za tržním odhadem.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru během středy pokračovaly obchody v okolí hladiny 1,11 USD/EUR, k čemuž pomohla i absence významnějších dat a vyčkávání na páteční projev J. Powella (šéf Americké centrální banky – Fed) v Jackson Hole. Kurzem ve 20 hod. středoevropského času výrazněji nezahýbal ani zveřejněný zápis z červencového zasedání Fedu. Většina členů Fedu nevnímala červencové snížení sazeb jako začátek cyklu uvolňování měnové politiky. Dnes budou stát rozhodně za zvýšenou pozornost srpnové indexy podnikatelských nálad PMI, a to především z německého výrobního sektoru.
Očekávaná data a událost
Eurozóna: Kompozitní index PMI (srpen) – předběžný odhad, Index spotřebitelské důvěry (srpen)
Německo: Indexy PMI ve výrobním sektoru a ve službách (srpen) – předběžné odhady
Polsko: Maloobchodní tržby (červenec), Zápis z posledního zasedání Polské centrální banky (NBP)
USA: Zahájení konference v americkém Jackson Hole, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 17. srpna), Kompozitní index PMI (srpen) – předběžný odhad