ČR:Podle nové prognózy organizace OECD česká ekonomika letos vzroste o 2,6 % a v příštím roce o 2,5 %.
Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v květnu vzrostla na -6,5 z dubnových -7,3 bodu.
Polsko: V soukromém sektoru v dubnu mzdy vzrostly o 7,1 % r/r a zaměstnanost o 2,9 % r/r.
Velká Británie: T. May byla připravena vložit do nejnovějšího návrhu dohody o brexitu nutnost schválit smlouvu druhým referendem.
USA:Prodeje starších domů v dubnu poklesly o 0,4 % m/mm na 5,19 mil. v přepočtu na celý rok.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se v úterý odehrávalo především na spodní straně hladiny 25,80 CZK/EUR. Podle nové prognózy organizace OECD zůstane hospodářský růst ČR v letošním i v příštím roce robustní se spotřebou domácností jako hlavním zdrojem růstu. K růstu HDP budou kladně přispívat i vládní výdaje a soukromé investice. Rychlejšímu růstu české ekonomiky bude podle OECD naopak bránit nedostatek zaměstnanců a slabší poptávka zahraničních obchodních partnerů. Mezi faktory, které mohou zvýšit potenciální růst české ekonomiky OECD zmiňuje například zlepšení dopravní infrastruktury, zefektivnění regulací či zvýšení zaměstnanosti žen a vyšší nabídku zkrácených pracovních úvazků.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý během dopoledne oslabila až na úroveň 23,15 CZK/USD, avšak v závěru odpoledne dokázala dopolední ztráty smazat a vrátit se pod hladinu 23,10. Úterý přineslo na měnovém páru koruny vůči polskému zlotému přesně opačný vývoj než v pondělí s posílením koruny zpět pod hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v úterý dopoledne vůči euru oslabil nad hladinu 327 HUF/EUR a dostal se tak nové letošní minimum. Během odpoledne však maďarská měna dopolední ztráty smazala. Nedařilo se polskému zlotému, který v úterý odevzdal pondělní zisky a vrátil se k hladině 4,31 PLN/EUR.
EURUSD: na hlavním měnovém páru v úterý pokračovalo obchodování bez výraznějších změn v okolí hladiny 1,115 USD/EUR, když stojaté vody na eurodolaru byly částečně rozvířeny až ke konci dne posílením eura na úroveň 1,118 USD/EUR. V nové prognóze organizace OECD vnímá jako aktuálně největší riziko obchodní protekcionismus s negativním dopadem na zahraniční obchod a růst globální ekonomiky.