USA: Index spotřebitelských cen v lednu 0,0 % m/m a +1,4 % r/r.
MMF: Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu podle očekávání zvolila výkonnou ředitelkou MMF Christine Lagardeovou. Funkci bude vykonávat ve druhém pětiletém funkčním období.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se na měnovém páru s eurem na konci týdne v podstatě nepohnula. Stále zůstává přikovaná lehce nad hranicí 27 CZK/EUR. Pro nadcházející dny očekáváme, že obchodování koruny bude nadále probíhat podle dosavadního scénáře, tedy v těsné blízkosti intervenční hladiny. Co se týče nových dat z domácí ekonomiky, tak tento týden bude akorát zveřejněn lednový index cen výrobců.
USDCZK & PLNCZK: Vývoj koruny vůči americkému dolaru byl v minulém týdne relativně klidný. Ani páteční obchodní seance nebyla výjimkou. Kurz zaznamenal výkyvy v pásmu 24,24 – 24,41 CZK/USD a kolem 17. hodiny se kotoval na úrovni 24,32 CZK/USD. Na páru se zlotým domácí měna oslabila a v pozdních odpoledních hodinách se pohybovala u hladiny 6,172 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny si na konci týdne vůči euru přilepšily. Forint se během dopoledne přesunul pod hranici 319 HUF/EUR a uzavřel na 318,6 HUF/EUR. Dostal se tak na nejsilnější hodnoty za poslední tři měsíce. Zlotý završil páteční seanci na úrovni 4,375 PLN/EUR.
EURUSD: Dění na hlavním měnovém páru v průběhu uplynulého týdne moc zajímavých událostí nepřineslo. Volatilita eurodolaru byla na rozdíl od předchozích týdnů relativně nízká. Americký dolar v pátek nejdříve lehce posílil, poté však o zisky přišel. Kolem 17. hodiny se eurodolar pohyboval na hranici 1,11 USD/EUR. Výsledek americké lednové inflace dopadl překvapivě dobře. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil z prosincových 0,7 % na 1,4 %. Objektivnější náhled na růst cen poskytla především jádrová inflace, tedy ta, která je očištěná o změnu regulovaných cen, DPH a o sezónní vlivy, jako například pokles cen pohonných hmot. Jádrová inflace v lednu dosáhla 2,2 %, což nejspíše naznačuje, jakým směrem se celková inflace bude vyvíjet, až pominou přechodné vlivy.
Očekávaná data a události
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (únor), Index PMI ve službách (únor)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (leden)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (únor), Index PMI ve službách (únor)