ČR: Zahraniční dluh činil na konci Q3 161,32 miliardy eur, což je o 3,25 miliardy eur méně než v předchozím kvartálu.
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra se v prosinci dostala na hranici – 13,9 bodu, v minulém období se pohybovala na úrovni -17,6 bodu.
Polsko: Maloobchodní tržby se v listopadu v meziročním srovnání snížily o 5,3 %, během října to bylo jen o 2,1 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká měna nezahájila vánoční týden vůbec dobře. Hned ráno totiž výrazně oslabila, přičemž kolem oběda se její kurz ve vztahu k euru dokonce pohyboval na hranici 26,34 CZK/EUR. Během odpoledne nicméně část ranních ztrát umazala a svoji pozici lehce zlepšila, díky čemuž se zavírací kurz dostal na hodnotu o deset haléřů menší.
USDCZK&PLNCZK: Velice podobně vypadala situace také na měnovém páru s americkým dolarem. I zde česká koruna zpočátku ztrácela, krátce po poledni ovšem zabrala a stlačila kurz k úrovni 21,49 CZK/USD. Diametrálně odlišně se pondělní obchodování vyvíjelo na devizovém trhu české koruny a polského zlotého. Misky vah se každou chvíli přehupovaly z jedné strany na druhou, nakonec to byl ale zlotý, který si vůči ránu nepatrně polepšil – zavírací kurz totiž činil 5,83 CZK/PLN.
EURHUF&EURPLN: A co ostatní středoevropské měny? V případě forintu byl vývoj poměrně jednoznačný a hovořil v jeho neprospěch. Maďarská měna výrazně oslabila hned zrána, a protože ve zbytku dne si už žádný významnější úspěch na své konto nepřipsala, zůstal směnný kurz poblíž hodnoty 360,8 HUF/EUR. Osud polského zlotého byl velice podobný osudu české koruny. I v tomto případě totiž zprvu posilovalo euro, avšak během odpoledne začal získávat půdu pod nohami právě zlotý. Ranní ztráty tím sice kompletně nevykompenzoval, na snížení kurzu k úrovni 4,50 PLN/EUR to každopádně stačilo.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru to během pondělí dlouhou dobu vypadalo na triumf amerického dolaru. Ovšem pouze dopoledne. Těsně před obědem přebralo taktovku euro a nastolený trend dokázalo udržet až do pozdního večera. A výsledek? Zavírací kurz, který činil 1,221 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Německo: Spotřebitelská důvěra podle agentura GfK (leden).
Polsko: Peněžní nabídka M3 (listopad).
USA: Vývoj HDP (Q3), počet prodaných novostaveb (listopad), index výrobní aktivity z okolí Richmondu.