Akcenta top

Ranní zprávy 22.07.2022

Ranní zprávy 22.07.2022
CZ2022_07_22

Klíčové události

  • Eurozóna: Evropská centrální banka poprvé od r. 2011 zvýšila úrokové sazby a to rovnou o 50 bazických bodů. Hlavní sazba se tak zvýšila z 0 % na 0,50 % a diskontní sazba z -0,50 % na 0 %.
  • Polsko: Maloobchodní tržby v červnu poklesly o 2,8 % m/m a vzrostly o 3,2 % r/r.
  • USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 16/7 vzrostly na 251 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v červenci poklesl na -12,3 z červnových -3,3 bodu. Index vývoje americké ekonomiky CB v červnu poklesl o 0,8 % m/m.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru včera krátce oslabila k úrovni 24,60 CZK/EUR, z denního nadhledu se obchodovalo primárně v rozmezí 24,50 – 24,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný.
  • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera obchodování koncentrovalo do rozmezí 23,90 – 24,20 CZK/USD, když o větší odpolední pohyby se postaraly skrz eurodolar výsledky zasedání Evropské centrální banky. Vůči polskému zlotému se obchodovalo rozmezí 5,14 – 5,17 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se včera pohybovaly tzv. do strany. Maďarský forint primárně v pásmu 399 – 403 HUF/EUR a polský zlotý v pásmu 4,75 – 4,78 PLN/EUR. Červnová čísla z polského maloobchodu potvrdila, že polskou ekonomiku čeká především ve druhé polovině roku výraznější hospodářské zpomalení.
  • EURUSD: Ranní informace o tom, že se dodávky zemního plynu ve sníženém objemu obnovily, se do kurzu eura výrazněji nepromítly. O poznání bouřlivěji reagovalo euro na zvýšení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky (ECB) rovnou o 50 bazických bodů. V souhrnu se však eurodolar i během tiskové konference s šéfkou ECB Ch. Lagardeovou udržel v pásmu 1,015 – 1,028 USD/EUR. Dnes budou pro euro zatěžkávací zkouškou červencová čísla PMI. Z toho, že ECB zahájila cyklus utahování měnové politiky zvýšením sazeb rovnou o 50 a nikoliv o standardních 25 bodů, lze usuzovat, že si je ECB vědoma toho, že se zvyšováním sazeb opozdila a nyní se snaží tento „požár“ hasit. K výraznější reakci ECB kromě aktuálně velmi vysoké inflace a rychle rostoucích inflačních očekávání přispěl i slabší kurz eura. Důležité je, že ECB sazby zvýšila i přesto, že se vyhlídky na hospodářský růst eurozóny zhoršují. ECB výraznější zvýšení sazeb obhajovala i tak, že ji to umožňuje nově představený nástroj Transmission Protection Instrument (TPI). TPI v podstatě není nic jiného než cílený nákup státních dluhopisů, který není nijak objemově ohraničen a který může být aktivován kdykoliv, když ECB usoudí, že na finančním trhu panují nežádoucí a chaotické změny (rozuměno výnosy italských státních dluhopisů prudce porostou). A v neposlední řadě ECB naznačila, že na dalších zasedáních chce pokračovat v dalším zvyšování úrokových sazeb, pokud to nově příchozí data dovolí.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Kompozitní index PMI (červenec) – předběžný odhad
  • Německo: Kompozitní index PMI (červenec) – předběžný odhad
  • Polsko: Míra nezaměstnanosti (červen), Peněžní nabídka M3 (červen)
  • USA: Kompozitní index PMI (červenec) – předběžný odhad
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností